Akademik Personel | 26 Ocak 2021, Salı

İstanbul Üniversitesi YÖK’ün Tatil Kararına Uymuyor mu?

Resim bulunamadı
       

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre 7 Haziran seçimlerinde oy kullanacak öğrencileri mağdur etmemek amacıyla 5-9 Haziran arası ders ve sınav yapılmaması kararı alınmıştı. İstanbul Üniversitesi’nin bu karara uymama iddiası öğrencileri şaşkınlığa uğrattı. Konu hakkında yapılan paylaşımlar kafaları karıştırırken yetkililerden net bir açıklama yapılması bekleniyor.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim gören birçok öğrenciyi mağdur edecek bu iddiayı ve gün içinde gelişen açıklamaları sırasıyla topladık… YÖK, Pazar günü yapılacak seçimlerde öğrencilerin memleketlerinde oy kullanabilmeleri için 9 Haziran’a kadar üniversitelerin tatil edilmesine karar verdi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 7 Haziran milletvekili seçimleri için karar aldı. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar imzasıyla üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıda, “öğrencilerin kendi memleketlerinde anayasal ve demokratik seçime katılma haklarını kullanabilmeleri için 5-9 Haziran 2015 günlerine ders veya sınav konulmaması, konulmuşsa sınav takviminin buna göre değiştirilmesi” istendi. YÖK’ün bu kararı, özellikle öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda aldığı öğrenildi. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nden resmi açıklama geldi: 5-9 Haziran’da sınav yok YÖK’ün il dışında okuyan öğrencileri gerekçe göstererek aldığı kararda üniversitelerden 5-9 Haziran’da sınav ve ders yapılmaması istenmişti. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü erteleme yapılacağı kararını bugün resmi yazıyla duyurdu. YÖK’ün rektörlüklere gönderdiği yazının ardından İstanbul Üniversitesi 5-9 Haziran’daki sınav ve dersleri erteledi. İşte rektörlüğün açıklaması: Genel seçimler nedeniyle sınav tarihlerinin ertelenmesi 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler dolayısı ile Üniversitemiz programlarında kayıtlı öğrencilerin kendi memleketlerinde anayasal ve demokratik seçime katılma haklarını kullanabilmeleri için, 5-9 Haziran 2015 tarihlerinde ders veya sınav yapılmayacaktır.

dekanlik istanbul universitesi(1)

Bu duyurunun yapılmasından kısa bir zaman sonra İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nden 5 ila 9 Haziran tarihleri arasındaki sınavlar ertelenmeyecektir paylaşımı geldi. Sınavların ertelenmesi gibi bir durum yoktur.  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında bulunan duyuru kaldırılmıştır…

istanbul universitesi ogrenci konseyi

Bu durumu twitter hesabından duyuran Emre Erçiş şunları yazdı:

1-YÖK, Türkiye genelinde bütün Üniversitelerde 5-9 Haziran arası bütün sınavları TATİL etti.Bütün üniversitelere bildirge gönderildi.

2-İşin ilginç yanı YÖK’ün bu sınav tatiline uymayan tek Üniversite İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ. Yaklaşık 70 BİN öğrenci sınava girecek.

3-Erdoğan tarafından atanan MAHMUT AK, soyadı gibi AK Partiye diyetini ödüyor.Sınavları iptal etmemek demek 70 BİN oyu engellemek demek.

4-İstanbul Üniversitesinden AKP’ye oy çıkmayacağı herkesce malum. Rektör AK’da bunu biliyor olacak ki YÖK’ün bu kararına uymama kararı almış
Emre Erciş

İstanbul Üniversitesi’nde Uzaktan Eğitim bölümlerinde okuyan ve KPSS’ye girecek öğrencilerin bütünleme sınavlarının da aynı tarihlere getirilerek öğrencilerin bu konuda mağdur edilmesi daha henüz bir çözüme kavuşmamışken bu iddialar gündeme bomba gibi düştü.

Kaynak: Rotahaber.com

       

Kolay Hobiler