Akademik Personel | 21 Aralık 2020, Pazartesi

İstanbul Üniversitesi Yenileniyor

İstanbul Üniversitesi Yenileniyor
       

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü’nde yer alan Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi ve kafeteryanın da içinde bulunduğu parsellerde yenileme ve restorasyon çalışması yapılmasıyla ilgili plan değişikliği İBB Meclisinde oyçokluğu ile kabul edildi.

Görüşülen planlarda, Eczacılık ve fen bilimleri’nin bulunduğu parsellere yeni bloklar yapılması planlanırken, Rektörlüğün bahçesindeki bazı yapılar yenilenecek. Kat yüksekliğinin 3’ten 4’e çıkarıldığı ve inşaat oranının arttırıldığı plana göre, ana bina ve tescilli yapılarda değişiklik planlanmıyor.

CHP: Plan yüzde 120 emsal artışı getiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Eylül ayı oturumlarında görüşülen plan değişikliğine red oyu veren CHP Grubu, Tarihi Yarımada’da bulunan üniversiteye yapılacak binaların meclis kararıyla değil, mimari yarışma ile inşa edilmesi gerektiğini savundu. Teklifin görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, devlet üniversitelerinin kent içinde olması ve depreme karşı güçlendirilmesinden yana olduklarını ancak konunun oldu bittiye getirildiğini söyledi. Yapılan plan değişikliği ile yüzde 120’ye varan inşaat artışının yaşanacağını belirten Hacıalioğlu, “Binaların deprem sonrasında güçlendirilmesi gerektiği açık. Ancak buna tarihi binaların emsallerini arttırarak çözüm aramak doğru değil. Güçlendirerek yapmak gerekiyor. Bu kadar önemli bir bölgede bu binaların yapılıp yapılmayacağı, yenilenip yenilenemeyeceğinin bu yarışmayla değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

AK PARTİ: Yoğunluk bodrum katlarından kaynaklanıyor

Yoğunluk artışı olacağıyla ilgili eleştirilere yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı, AK Parti Meclis Üyesi Hadi Diler, artışın bina yüksekliğinden değil, yeni inşaatlarda yer alacak bodrum katlarından kaynaklandığını belirtti. Diler, “Bu inşaat sırasında eğer arkeolojik kalıntılar denk gelirse, Arkeoloji müzesi ve diğer müdürlükler gerekli kontrolleri yapacaktır” dedi.

CHP’li Çoban: Mimari proje ile İstanbul’a yeni eserler kazandırabiliriz

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban, İstanbul Üniversitesi’nin tarihi bir dokuya sahip olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
“Bu dokuya uygun bir yarışma projesiyle İstanbul’a yeni bir mimari eser kazandırma şansı varken avan proje geldi. Bu tip projeler avan projeyle değil bir mimari projeyle yapılmalı ki İstanbul’a yeni eserler kazandırabilsin.”

KAYNAK: Hürriyet

       

Kolay Hobiler