Akademik Personel | 22 Mayıs 2018, Salı

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimi Sonuçları Belli Oldu

Resim bulunamadı
       

Eski rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in milletvekilliği aday adaylığı için istifası sonrası gerçekleştirilen seçimde oylar sayıldı.

İstanbul Üniversitesi’ndeki rektörlük seçiminin sonuçları belli oldu.

Üniversitenin eski rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen yeni rektör seçimi, Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapıldı. Sabah saat 08.30’da başlayan oy verme işlemi saat 17.00’ye kadar sürdü.

Üniversitede 3002 öğretim üyesi, seçim için oluşturulan 10 farklı sandıkta oy kullandı. Kullanılan 3002 oydan 2596’sı geçerli, 58 oy geçersiz sayıldı.

İstanbul Üniversitesi Rektörünü Seçiyor

Rektörlük için yarışan adaylardan Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oy ile ilk sırada yer alırken, Prof. Dr. Mahmut Ak 908 oy alarak ikinci, Prof. Dr. Harun Cansız 382 oy ile üçüncü sırayı aldı.

Diğer adaylardan Prof. Dr. Faruk Erzengin’e 18, Prof. Dr. Recep Seymen’e 17 ve kurayla belirlenen son aday Prof. Dr. Muhittin Kaplan’a 1 verildi.

Seçilen 6 adayın ismi Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilecek, YÖK bu 6 ismi değerlendirip 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER