GündemManşet Haber

İstanbul Üniversitesi Çin’de 5 Üniversite İle Anlaşma İmzaladı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in başkanlığında Çin’e giden heyet, ülkenin 5 üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı konusunda ikili anlaşmalar yaptı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Söylet’in başkanlığındaki heyet, Çin’deki 2 bin 700 üniversite arasında ilk sıralarda yer alan 5 üniversiteye akadamik işbirliği gezisi düzenledi.

Bu kapsamda, Renmin, Chine University Of Political Science and Law, Pekin, Northwest ve Şangay üniversiteleri ile görüşmeler yapan heyet, karşılıklı öğrenci değişimini öngören, Mevlana Değişim Programı anlaşmaları imzaladı. Tongji Üniversitesi ile de anlaşma imzalanması için görüş birliğine varıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Söylet, son 20 yılda ekonomik ve teknolojik bilgi birikiminde büyük bir aşama kaydeden Çin’deki üniversiteler ile işbirliği yapmanın çok önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Ziyaretin verimli geçtiğini vurgulayan Söylet, Mevlana Değişim Programı’nı tanıtmak ve anlaşmalar imzalamak için ilk olarak Çin’e gittiklerini ve hızla gelişen ekonomik işbirliğinin, eğitim alanında öncüsü olmak istediklerini anlattı.

Program kapsamında önemli anlaşmalara vardıklarını anlatan Söylet, “İnanıyorum ki bu anlaşmalar büyük bir hızla hayata geçecektir. Bunun için üniversite olarak hemen bir planlama yapacağız ve anlaşma yaptığımız üniversitelerin fakülteleri ile kendi fakültelerimiz arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim çalışmalarını başlatacağız” dedi.

Söylet, programın, öğrencilere “dünya insanı” olma fırsatını verdiğine dikkati çekerek, şöyle dedi:
“İki yıl önceki istatistiklere göre Türkiye’de 220, İÜ’de yaklaşık 100 Çinli öğrenci olduğunu öğrendim. Çin ile Türkiye arasında bu kadar yoğun ekonomik ilişkiler kurulduğu bir dönemde bu sayıyı arttımak ve eğitim alanında Çin’de çok büyük bir heyet ile temaslar sağlamayı amaçladık. Uzun yıllar sürecek bir işbirliğinin adımını atmaktan da çok mutluyuz. Önümüzdeki dönemde Çin’den çok sayıda öğrenciyi üniversitemize getirmeyi ve kendi öğrencilerimizi de göndermeyi hedefliyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Söylet, başka ülkelerdeki üniversitelerle de aynı programı başlatacaklarını ve bu kapsamda Japonya’daki bazı üniversitelerle anlaşma imzalanması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu