Akademik Personel | 25 Mayıs 2020, Pazartesi

İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Havalimanı Kütüphanesinin Fikir Sahibi

20 Ekim 2019
İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Havalimanı Kütüphanesinin Fikir Sahibi
       

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Hatice Ayataç ve Öğretim Görevlisi Murat Ayataç’ın projesini yaptığı İstanbul Havalimanı Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli aktarma merkezi olma özelliğinin yanı sıra, zaman zaman kültür ve sanat projeleriyle de ön plana çıkan İstanbul Havalimanı, kültür alanında önemli bir ilki gerçekleştirerek “Libra(i)ryport” isimli havalimanı kütüphanesini hayata geçirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın ortaklığıyla hazırlanan Havalimanı Kütüphanesinin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından gerçekleştirildi.

Proje Fikri İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden

İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde hizmete giren İstanbul Havalimanı Kütüphanesi’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Yeni bir kütüphane konseptiyle devam ediyoruz. Burada kitabı okuyup bırakabiliyorsunuz veya buradan aldığınız kitabı yanınızda götürüp Türkiye’de uçtuğunuz şehirdeki herhangi bir kütüphaneye teslim edebiliyorsunuz.” dedi

Bilimler tarihi alanında dünyanın sayılı isimlerinden Fuat Sezgin’in bir kitabını da kütüphaneye hediye eden Bakan Ersoy, kütüphane projesinin fikrini ortaya koyan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hatice Ayataç ile Öğretim Görevlisi Murat Ayataç’a plaket verdi.

Kütüphanede 2 Bin 550 Eser Bulunuyor

Yolcuların vakit geçirebilecekleri kültürel dinlenme noktası olacak kütüphanede, 1350 edebiyat, 500 çocuk, 150 İngilizce, 50 dergi ve 500 Nobel ödüllü edebiyat eserini kapsayan toplam 2550 yayına ulaşılabilecek. İç hatlar bağlantı noktasındaki kütüphaneden hizmet alan yolcular, yurt içindeki uçuşlarında üyelik koşulu ile kitap ödünç alabilecek. Kullanıcılar, ödünç aldıkları kitapları, İstanbul Havalimanı Gelen Yolcu Bölümündeki kitap iade kutusuna veya Türkiye’deki herhangi bir halk kütüphanesine teslim edebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile IGA iş birliğinde hizmet sunulan kütüphane, 06.30-23.30 saatlerinde açık olacak.