Akademik Personel | 05 Aralık 2020, Cumartesi

İstanbul Hazır Mı Aerosmith’e

İstanbul Hazır Mı Aerosmith’e
       

Gezegenimizin gördüğü en büyük rock gruplarından Aerosmith, 44 yıllık kariyerlerinde ilk defa ülkemizde konser vermek için 14 Mayıs’ta İstanbul’a geliyor. BKM organizasyonuyla İTÜ stadyumunda gerçekleşecek bu müzik şölenine gün sayarken efsane grubun efsane gitaristi Joe Perry ile söyleştik.

Global Warming Tour ikinci senesinde Avrupa’ya geliyor, ilk ayağı İstanbul ’da gerçekleşecek ve kariyeriniz süresince ilk defa İstanbul’da sahne alacaksınız, evvela yeniden yollara düşmek konusunda hislerinizi alalım, sonra da biraz sizin perspektifinizdeki İstanbul’dan bahsedelim.

İki yılı devireceğiz neredeyse, bu defa hesapladığımızdan uzun sürdü turne, Avrupa’nın ardından Amerika’da da bir dizi konser verip turu öyle tamamlamak istiyoruz. Grupça en sevdiğimiz şey sahnede olmak, hep beraber eski günlerdeki gibi kocaman bir evde yaşama hissiyatı sağlıyor bize turneler. Yeterince evde oturduk, şarkılarımızı çalmaya hazırız. Kırk dört yıl sonra halen yeni yerleri görüyor olmak şaşırtıcı ancak bundan büyük keyif alıyoruz, özellikle de İstanbul gibi egzotik ve romantik şehirler beni her zaman cezbetmiştir. Gençken James Bond romanlarında adını duyduğum, yıllar içerisinde pek çok belgesel ve sinema filminde gördükçe merakımın katlandığı İstanbul’a gelmek çok özel olacak hiç şüphesiz, turnenin oradan başlaması da güzel, bize uğur getireceğini düşünüyorum. İstanbul hazır mı sence Aerosmith’e?

Sizi hasretle bekleyen hayranlarınız ilk buluşmaya gün sayıyorlar.

Onlara bekledikleri her şeyi ve fazlasını vermeye geliyoruz!

Eminim bu sözlerinizi okuyan herkesin heyecanı tavan yapacak, bu turnede oldukça zengin bir repertuvarla çalıyorsunuz, yine de İstanbul’a özel sürprizler beklemeli miyiz?

Neden olmasın? Yine de şunu belirtmek isterim, en büyük sürpriz halen turneye çıkabiliyor olmamız. Milyonlarca albüm ve onlarca seneden sonra vazgeçmiş ya da sıkılmış olabilirdik ancak halen yollardayız. Bunu kesinlikle para için yapmıyoruz, elbette bir Aerosmith şovunun maliyeti yüksek ancak paraya ihtiyacımız yok, ihtiyacımız olan tek şey müzik. İstanbul’a en büyük sürpriz Aerosmith’in geliyor oluşu, evlerinizden çıkın ve konsere gelin, bazı şeyler hayatta bir defa başınıza gelir.

Mesaj yerine ulaşmıştır eminim. Son albümünüz ‘Music From Another Dimension’ için uzun yıllar beklemiştik, sıradaki Aerosmith albümü için de bu kadar uzun bir ara öngörüyor musunuz?

Ben sürekli beste yapan bir müzisyenim. Grubumuzda herkesin beste yapma kapasitesi yüksek ancak kariyerimizin bu noktasında en büyük sorun ajandalarımızı birbirimize uydurmak. Büyük grupların en büyük problemidir ailelerinden ve günlük hayatlarından feragat edip rock’n’roll trenine atlamak. Bir de tabii insanların yeni bir Aerosmith albümüne ne kadar ihtiyaçları var bunu bilmek lazım, yeni bir albüm çıkardığınız zaman konserde yeni şarkılar çalmanız lazım, kaç kişi yeni bir şarkıyı bir Aerosmith klasiğine tercih eder? Bunların cevabını vermek zor ama mutlaka bir noktada yeni şarkılar yazacağımızdan ve yayımlayacağımızdan eminim.

2009 ve 2010 yıllarına dönelim biraz da, Aerosmith’le grubun sesi Steven Tyler’ın arası bir hayli açılmıştı, hatta Tyler’ı gönderip yeni solist arayışlarına bile girmiştiniz o dönemde, tüm bu sorunlar nasıl aşıldı ve şu anda aranız nasıl?

Şu an herkesin keyfi yerinde, öncelikle bunu söyleyeyim, korkmayın, Aerosmith sahnede şarkılarını çalıp kuliste birbirinin yüzüne bakmayan adamlara dönüşmedi. O dönemdeyse bu tarz sıkıntılar yaşandı tabii. Tüm Aerosmith üyelerinin şahsi menajerleri var ve bu kadar çok insan bir işin peşinden koşunca ister istemez birbirlerinin ayaklarına dolanabiliyorlar. Grupça o dönemde albümü bitirmeye çalışıyorduk, bir anda Steven’ın American Idol sunuculuğu gündeme geldi ve bu bize haber verilmeden alınmış bir karardı. O dönemde verdiğimiz konserlerde de yaşadığımız birkaç gerginlik konunun büyümesine sebep oldu. Sonunda biz Steven’a zaman vermeye karar verdik ve yine sahnede barıştık. Sonrasında albümü kaydettik ve o günden beri de yollardayız. Tüm hikâye bu.

Bu kapsamlı ve dürüst cevap için teşekkürler, Joe Perry dendiğinde gitar müziğinin en önemli isimlerinden biri geliyor akla, peki sizce iyi bir gitaristi tanımlayan şey nedir?

Bence en iyi gitarist iyi şarkı yazabilen gitaristtir. Çok fazla gitarist tanıyorum ve neler çaldıklarına inanamazsın, milyonlarca nota, dinlerken ağzın açık kalır fakat yolda sıkılmış yürürken hiçbirini mırıldanamazsın, sevgilinle ilk öpücüğünün fon müziği kesinlikle olamaz onların çaldıkları. O yüzden iyi bir gitarist olmanın koşulu öncelikle ruhunuzda o tınıyı hissetmektir, sonrasındaysa saatler de sürse o hissi gitarda ifade etmek kalır geriye.

Zamanında Steven Tyler ve sizi anarken Toxic Twins (Zehirli İkizler) lakabını kullanırlardı, hatta bu durumla dalga geçen tişörtler de bastırmıştınız bir dönem. Şimdi o günlere bakınca neler hissediyorsunuz?

Aslına bakarsan bunların hepsi basının üstümüze yamamaya çalıştığı şeyler, biz de kendimizce dalgasını geçmiştik. O günleri düşündüğümde aklıma gelen tek şey gençliğimizi, yaşımızın gerektirdiği şekilde yaşamış olmanın verdiği gurur.

Sizi tanıyan herkesin ortak görüşü oldukça ağırbaşlı ve mütevazı bir insan olduğunuz yönünde, bunca şöhrete rağmen bunu nasıl başarabiliyorsunuz, şöhretin tükettiği tonla insanı düşününce bu büyük meziyet.

Çok teşekkür ederim sözlerin için. Aslına bakarsan benim formülüm basit: Los Angeles ve New York’tan uzak duruyorum. Amerika’nın göbeğinde kendi çiftliğimde nezih bir hayat yaşıyorum ve paparazzilerle değil ailemle vakit geçiriyorum. Başka türlü insanın şov dünyasında aklına mukayyet olmasına imkân yok.

Bana vakit ayırdığınız için minnettarım, son olarak Türkiyeli hayranlarınıza söylemek istediklerinizle noktalayalım söyleşimizi.

Ben de teşekkür ederim, size ve yayıncınıza. Türkiyeli hayranlarımızı çok beklettik ancak kavuşma günü her şey mükemmel olacak. Oraya gelin ve tüm Avrupa’dan önce bizi görün. 14 Mayıs’ta görüşmek üzere.

Kaynak: Radikal

Söyleşiyi Yapan: Erdem TATAR

       

Kolay Hobiler