Akademik Personel | 29 Kasım 2020, Pazar

İş(Staj) Yeri Nasıl Bulunur? Yeni Bir Yöntem Önerisi!

14 Haziran 2014
İş(Staj) Yeri Nasıl Bulunur? Yeni Bir Yöntem Önerisi!
       

İstihdamın talebe göre az olması, ne yazık ki ülkemizdeki işsizliğin önemli bir problem olmasının temel sebebi. Buna karşın öğrenciyken yapılan stajlar ve kazanılan deneyimler arzuladığımız olan işe kavuşmamız açısından çok önemli.

Peki iş yeri veya staj bulmak için kullanılan geleneksel yöntemler nelerdir:

1- Internet siteleri: İş yeri bulunmasında Kariyer.net, Yenibiris.com, Secretcv.com en bilinen staj arama sitelerini oluşturmaktadır.

2- Kariyer günleri: İş yeri bulmanın diğer bir yöntemi kendi üniversitenizin veya başka üniversitelerin düzenlemiş olduğu kariyer günleridir.

İş arayanların neredeyse tamamının bu iki mecrayı çok iyi bildiği düşünüldüğünden aşağıda iş yeri bulmak için bazı radikal tavsiyeler verilmesi amaçlanmıştır.

 

Nasıl Farklı Olunur?

Staj yapmanın artık kariyer hayatına başlayabilmek için bir ön koşul olduğu düşünüldüğünde staj ararken adayların agresif davranmaları rekabette öne geçmelerini sağlayacaktır. Bu bakımdan, staj ilanına başvuru şeklinizin yaratıcı olması sizin diğer adaylar karşısında daha farklı algılanmanıza sebep olacaktır.

 

Agresif İş Arama Yöntemi

1- Çalışmayı düşündüğünüz alanla örtüşen Ekonomi, Finans ve Pazarlama dergilerini, gazetelerin kariyer eklerini takip etmek. “Sektörel dergiler, gazeteler sektörde bulunan üst düzey yöneticileri tanıma fırsatını sağlayacaktır.”
 
2- Linkedin gibi profesyonel ağ sitelerine üye olmak. “Linkedin’de özel sektör çalışanlarını firmalar ve departmanlar bazında inceleyebilir, istediğiniz şirketin bölüm direktörlerinin isimlerini öğrenebilirsiniz.”
 
Elinizde yukarıda verilen yöntemle veya başka yöntemlerle toplamış olduğunuz üst düzey yönetici isim ve soy isimlerinin bulunduğunu varsayalım. Şirketlerin olduğu gibi artık sizinde CV gönderilecek direktörler havuzunuz bulunmakta tabi şirketlerin e-mail formatlarını bulabilirseniz.
 
Şirketin e-Mail formatının bulunması: Örneğin “X” isimli bir şirketin, e-mail formatını bulmak için, Google arama motorunu kullanarak “x e-posta; x @, x e-mail” ve benzeri aramalar yapmanız yeterli. Bu tür bir aramada sabırlı olur ve farklı kombinasyonları denerseniz “X” şirketinin herhangi bir çalışanının e-mail adresine ulaşabilirsiniz. Bulduğunuz e-mail formatını ([email protected] ), üst düzey yöneticinin isim soyismine uyarladığınızda artık cv’nizi gönderecek direktörün e-postasına ulaşmış olursunuz.
 
Geleneksel kanallarla iş aramanın yanı sıra, bu yöntemin, çok uluslu ve kurumsal şirketlere iş/staj başvurusunda da geri dönüşü arttırdığının belirtilmesinde fayda görülmektedir.

Yazarın Notu: 2009 krizinde bulmuş olduğum bu yöntemle 6 ayda 40 mülakat yapmış, ortalama 20 firmayla görüşmüştüm.

 

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

Kolay Hobiler