GündemManşet Haber

İspanya, Erasmus Öğrencilerinin Burslarını Kesti

İspanya Eğitim Bakanlığı, Erasmus programına katılıp yurtdışında okuyan öğrencilere verilen burslarda kesinti yapma kararı aldı.

Erasmus öğrencilerine Eğitim Bakanlığı tarafından verilen aylık 100 ila 180 avro yardımın, sadece genel burs alan öğrencileri kapsayacağı açıklandı. Endülüs bölgesinden Erasmus’a katılan öğrencilerin yüzde 68,5’inin, İspanya’nın önemli üniversitelerinden olan Madrid Complutense Üniversitesi’nden bu programa katılan öğrencilerin de yüzde 80’inin artık Eğitim Bakanlığı bursundan yararlanamayacağı belirtiliyor.

Eğitim Bakanlığı, 2011 yılında Erasmus programı için 62,7 milyon avroluk bütçe ayırırken, bu bütçenin 2013 yılında yüzde 71 azaltılarak 16 milyon avroya düşmesi dikkati çekti. 2014 için ise 18 milyon avroluk bütçenin öngörüldüğü belirtildi. Erasmus programına katılan öğrencilere AB Komisyonu’ndan aylık ortalama 133 avro yardım yapılırken, Eğitim Bakanlığı dışında İspanya’da özerk yönetimlerin de yardımları bulunuyordu. Ancak ekonomik krizden dolayı Madrid özerk yönetimi bu yardımı tamamen kaldırma kararı alırken, Katalonya, Endülüs gibi diğer özerk yönetimler ise öğrencilere yaptıkları ekonomik yardımları azalttılar.

Bu arada Erasmus programına en fazla katılım İspanyol öğrencilerden olurken, 2011-2012 dönemi itibariyle yaklaşık 40 bin İspanyol öğrencinin bu programdan faydalandığı belirtiliyor. İspanyol hükümetinin bursları kesme kararına tepki göstermek için internetteki sosyal paylaşım sitelerinde başlatılan kampanyalara kısa sürede 115 binden fazla İspanyol Erasmus öğrencisi katıldı. Yaşadıkları kentlerdeki ev kiralarının ve yaşamın pahalılığından yakınan öğrenciler, “Parasız kaldık” şeklinde mesajlar yolladılar.

Erasmus programıyla yılda 200 kadar İspanyol öğrenci Türkiye’ye geliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu