Bilim-TeknolojiManşet Haber

İpek Yolu Ülkelerinin Kültür Diyaloğu Sempozyumu Gerçekleştirildi

5-7 Mayıs 2016 tarihlerinde Atatürk Üniversitesi’nde Erzurum Büyük Şehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi-Rus Dili ve Edebiyatı ortaklığında ESRUC çatısı altında UNESCO logolu “İpek Yolu Ülkelerinin Kültür Diyaloğu” başlığı altında bir sempozyum düzenlendi.

Sempozyumun açılışı öncelikle Çin Halk Cumhuriyetinin Sergisi, Ani Gravürleri Sergisi, Karma Heykel ve Seramik Sergisi ile başladı. Organizasyon ve Düzenleme Kurulu Başkanının Atatürk Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar DEMİR’in olduğu sempozyumun açılışında, Erzurum Valisi Ahmet ALTINPARMAK, Erzurum Milletvekili Zehra TAŞKESENLİOĞLU, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet KOÇAK, Çin Ankara Büyükelçisi, Özbekistan Büyük Elçilik Müsteşarı, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu, İran Erzurum Başkonsolosu, Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı ve İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü yer aldılar. Açılış töreninde, Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet KOÇAK, Çin Ankara Büyükelçisi HONGYANG Yu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Erzurum Milletvekili Zehra TAŞKESENLİOĞLU ve Erzurum Valisi Ahmet ALTINPARMAK konuşma gerçekleştirdiler. Açılış töreni konuşmalarında genel olarak, İpek Yolu”nun birleştirici gücüne vurgu yapılarak, gelecekte ilişkilerin daha da güçlenmesi yönündeki dilekler dile getirildi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Yurt içi ve Yurt dışından 170 kişinin katıldığı Sempozyum’da, Büyük İpek Yolu’nun Tarihi ve Gelişim Süreci, İpek Yolu Geleneklerinin Canlanmasına Yönelik Perspektifler, Çağdaş Dilbilim ve Kültürlerarası İletişim Sorunları, Dünya Edebiyatında ve Şiirinde Doğu Motifleri, Doğu ve Batı Kültürlerinin Büyük İpek Yolu Dönemindeki Etkileşimi, İpek Yolu Tarihi Anıtlarının Korunması, Restorasyonu ve İncelenmesi Sorunları, Çağdaş Edebiyat Biliminin Sorunları, Doğu ve Batı Kültürlerinin Büyük İpek Yolu Dönemindeki Etkileşimi gibi konular bilimsel platformda değerlendirildi.

IR9A8646

Organizasyon ve Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bahar DEMİR ise “İpek Yolu Ülkeleri Kültür Diyaloğu” adı altında böyle bir organizasyonu Erzurum’da gerçekleştirdikleri için çok memnun olduklarını dile getirerek, organizasyon sonrası şu değerlendirmeleri yaptı:

“5-7 Mayıs 2016 tarihlerinde Bölümümüz, Atatürk Üniversitesi’nde Erzurum Büyük Şehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi ortaklığında ESRUC çatısı altında UNESCO logolu “İpek Yolu Ülkelerinin Kültür Diyaloğu” başlığıyla bir sempozyum düzenledi. Sempozyumumuzu böyle bir başlık altında gerçekleştiriyor olmamızın en büyük nedeni, Erzurum’un İpek Yolu ticaretinin en önemli durak yerlerinden biri olmasıdır. Bu bağlamda, tarihiyle, coğrafi ve stratejik yapısıyla, doğasıyla, şairlerin, sanatçıların ve tarihçilerin ilgi odağı olan Erzurum’un ‘İpek Yolu Başkenti’ sloganıyla dünyada da önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak istedik. Sempozyumumuzda Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve Sayın Rektörümüzün yanı sıra Erzurum Milletvekilimiz, Çin Büyükelçisi, Özbekistan Büyük Elçilik Müsteşarı, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu, İran Erzurum Başkonsolosu, Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü ve Çin iş adamları Onur Konukları olarak yer aldılar. Saygıdeğer Vali, Vekil ve Belediye Başkanımızın, ayrıca Büyük Elçi ve Konsolosların Sempozyumumuzu onurlandırmış olmasının hem Üniversitemiz için hem de şehrimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, Sempozyumumuzda İpek Yolu’nun geçtiği pekçok ülkeden ve diğer ülkelerden katılımcılarımız yer aldılar. Bu ülkeler arasında, Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Ukrayna yer almaktadır. Sempozyumumuzda bilimsel bir platform oluşturularak, İpek yolu Ülkelerinin tarihi, kültürü, birbirleri ile olan etkileşimleri, doğu motifleri, çağdaş dilbilim ve edebiyat gibi konular üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Elbette ki, bu bilimsel ve kültürel platformu ileride de devam ettirmeyi düşünüyoruz. Örneğin 2017 yılında iki tane büyük kongre ve sempozyum planımız bulunmaktadır. Bunları da paylaşmak isterim. Gelecek yıl düzenlemeyi plandığımız organizasyonlarımız, “Geçmişten Günümüze Rusça Kaynaklarında Erzurum” adlı uluslararası kongremiz ve “Osmanlıdan Günümüze Türki Cumhuriyetler ve Rus Edebiyatında Türkiye İzleri” isimli Uluslararası Sempozyumumuz. Gelecek sene düşündüğümüz bu organizasyonlarımız için de çeşitli planlarımız bulunmaktadır. Bu tür organizayonların hem üniversitemize hem de Erzurum’a katkı sağladığını düşünüyoruz. Organizasyonumuzu onurlandıran Saygıdeğer Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Vekilimize, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımıza, Rektörümüze, ayrıca yurtiçi ve yurtdışından yoğun ilgi gösteren değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Oturumların ardından katılımcılar, duydukları memnuniyeti dile getirerek, gelecekte ortak bir program çerçevesinde tekrar bir araya gelebilme dileklerini belirttiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu