Manşet HaberSlayt Haber

İntihal İddiasına 5 Yıl Hapis Talebi

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından, İran asıllı ABD’li bir profesörün kitabından intihal yaptığı belirlenen Prof. Dr. Mazlum Uyar hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İntihal olayı, Prof. Ahmad Kazemi Moussavi’nin YÖK Etik Kurulu’na ve Marmara Üniversitesi’ne gönderdiği şikayet dilekçesiyle ortaya çıkmıştı. George Washington Üniversitesi’nde “İslam Hukuku” dersleri veren Moussavi, dilekçesinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Uyar’ın “Religious Authority in Shiite Islam” adlı kitabından bölümleri kendisini referans vermeden kullandığını öne sürmüştü. YÖK ve ÜAK yaptığı incelemede intihali tespit etti ve Uyar’ın unvanları iptal edilerek ‘yardımcı doçent’ seviyesine indirildi.

İntihal Yapan Profesörün Ünvanı Geri Alındı

 

Savcılığın başlattığı cezai soruşturma da tamamlandı. İddianamede dava konusu iki kitaptaki bilgilerin birbiriyle örtüştüğü belirtildi. Savcılık, Uyar’ın “Fikri ve Sınai Haklar Kanunu”na aykırı hareket edip, ‘intihal’ yaptığını belirterek 5 yıla kadar hapis cezası talep etti. Uyar, savcılıkta suçlamaları kabul etmedi. Ancak YÖK ve Marmara Üniversitesi tarafından hazırlanan raporlar iddianamede delil olarak gösterildi.

Kaynak: Milliyet

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ülkemizdeki tezlerde literatür kısımları bence oldukça fazla özellikle sosyal bilimler alanında yurt dışında çoğu yerde 10-15 sayfa onda da çalışmacı neden bu konuyu seçmiş alandaki boşluklar ne ve genel olarak çalışmada amaç ve metod kısmından bahsediyor sonra araştırma ve uygulama kısmı ve sonuç toplamda 40 sayfa en fazla bizde ise 150 sayfa literatür olan master tezleri 250 sayfa doktora tezleri var açıp biri okuyor mu hayır özet-sonuç okunur zaten gerisi çöp zaten bunu bildikleri için insanlar intihale yöneliyorlar ikincisi geçen yokten kaynak araştırdım tane master tezi çıktı ne yapmışlar diye inceledim hepsi ilk başta galiba yanlış indirdim dedim bunları hepsi aynı çünkü meğersem yanlışlık yokmuş 6 tezde bir birine %70 oranında benzer çıktı ki ilk tezde de intihal vardı hemde çok yani artık intihalin intihali yapılır hale geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu