Akademik Personel | 22 Temmuz 2019, Pazartesi

İnternet’ten Türkiye’deki Plajlarla İlgili Detaylı Bilgi Alınabilecek

14 Ocak 2015
İnternet’ten Türkiye’deki Plajlarla İlgili Detaylı Bilgi Alınabilecek
       

TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle geliştirdiği proje çerçevesinde Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi belirlendi.

Proje kapsamında oluşturulan “Kirlilik İzleme Programı” ile yüzme suyu profilleri hazırlandı. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kirlilik kaynaklarının belirleneceği program ile kirliliğin nedenleri ve alınması gereken önlemlere işaret edilecek. Kıyıları kirletenlere Bakanlık tarafından cezai yaptırım uygulanacak.

TÜBİTAK uzmanları, proje kapsamında bir web uygulaması oluşturdu. Dileyen herkes, “turkiyeplajlari.cevre.gov.tr” adresi aracılığıyla internet üzerinden plajların durumu, özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu, sahilde bulunan sosyal araçlar ve sahil kullanım aktiviteleri hakkında bilgi alabilecek. Söz konusu uygulama ile detaylı bir yüzme suyu profil harita katmanı hazırlanacak ve halkın Türkiye’deki plajlarla ilgili kolayca bilgi alabilmesi sağlanacak.

Proje, Avrupa Birliği Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’ne uygun olarak kıyı dinamiklerinin ve su kalitesinin tespit edilip sınıflandırılması ve bunun sonucunda iyi yüzme suyu kalitesine ulaşılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesini de amaçlıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER