Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

İnsansız Hava Araçları Hayat Kurtaracak

28 Aralık 2014
İnsansız Hava Araçları Hayat Kurtaracak
       

Bir aksesuar yardımıyla boğulmak üzere olanlara can yeleği taşıyacak insansız hava araçları hayat kurtarmak için kullanılacak.

İnsansız hava araçları uzun yıllardır askeri alanlarda kullanılanıyor. Son yıllarda fiyatları ucuzlayan ve son kullanıcıya hitap eder hale gelen bu cihazların çeşitli özellik ve fiyat aralığına sahip modelleri bulunuyor.

Ryptide isimli yeni projede insansız hava araçları yani Drone, boğulmakta olan kişilere can yeleği ulaştırmak için kullanılıyor. Ryptide aslında standart bir DJI Phantom modeli insansız hava aracına monte edilen bir aksesuar. Bu aksesuar insansız hava aracının üzerinde CO2 kartuşları olan bir canyeleği taşımasını sağlıyor. Boğulmakta olan kişinin bulunduğu yere gelen araç, üzerinde bulunan canyeleğini uzaktan kumanda ile bırakıyor. Yelek üzerinde bulunan kartuşlar sayesinde otomatik olarak şişerek boğulmakta olan kişinin kurtulmasına yardımı oluyor.

ABD’nin Connectticut şehrinde yaşayan Bill Piedra isimli öğrenci ve arkadaşları tarafından geliştirilen yeni çözüm yakında satışa sunulacak. 2015 yılının Ocak ayında üretime geçmesi planlanan cankurtaran aksesuarın fiyatı ise 99 dolar olarak açıklandı. Bu fiyatı insansız hava aracı dahil değil. Sadece bu araca takılacak aksesuar ve canyeleği çözümü bu fiyattan satılacak.

Kaynak: Al Jazeera

       

BENZER HABERLER