Akademik Personel | 02 Temmuz 2021, Cuma

İngilterede Hangi Üniversiteler Tercih Edilmeli?

11 Nisan 2014
İngilterede Hangi Üniversiteler Tercih Edilmeli?
       

Birleşik Krallık, QS World University Ranking (2013/2014) sıralamasına göre, Amerika’dan sonra en fazla sayıda, başarılı üniversiteye ev sahipliği yapan bir ülke.

 

QS üniversiteleri akademik kriterler ışığında değerlendiren ve sıralayan güvenilir bir organizasyon.

Birleşik Krallık’ta bulunan üniversitelerin sıralamadaki bu başarısı, özellikle uluslararası öğrenciler için de bir cazibe merkezi olmasına yol açmakta. İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda olmak üzere Birleşik Krallık’ta bulunan üniversitelerin sıralamasını QS’den derleyen bu rapor, yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyen, tez dönemi ve sonrası araştırma yapmak için gitmek isteyenlere bir fikir vermeyi amaçlamakta.

Birleşik Krallık’ta bulunan üniversiteler ve sıralamaları ise şu şekilde:

İngiltere – Londra’da Bulunan Üniversiteler

Çoğu İngiliz üniversitesi İngiltere’nin başkent ve en büyük şehri olan Londra’da bulunmaktadır. Londra’da bulunan en yüksek skora sahip üniversiteler dünyada sırasıyla 4. Ve 5. Olan University College London(UCL) ve Imperial College London üniversiteleridir. Listenin tamamı ise şu şekildedir (Büyütmek için resme tıklayınız):

Şekil1.

İngiltere’ de Bulunan Üniversiteler – Londra Dışında

Elbette ki Londra, İngiltere’de eğitim açısından bulunan tek cazibe merkezi değil. Oxford ve Cambridge gibi dünya çağında ünlü olan İngiliz üniversiteleri de Londra dışında bulunmakta. Aşağıdaki listede QS sıralamasına göre, Londra dışında bulunan önemli İngiliz üniversitelerini görebilirsiniz (Büyütmek için resme tıklayınız).

Şekil2

İskoçya’daki Üniversiteler

İngiltere, Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için elbette tek opsiyon değil. İskoçya, Galler, Kuzey ve Güney İrlanda’da da dünya çapında önemli üniversiteler bulunmakta. İskoçya’nın en saygın ve başarılı üniversitesi olan University of Edinburgh QS Dünya sıralamasında 17. sırada iken Birleşik Krallık’ta 5.sırada bulunmakta. Listenin devamı ise şu şekilde (Büyütmek için resme tıklayınız):

Şekil3

 

Galler ve İrlanda’daki Üniversiteler

 

İngiltere ve İskoçya’ya nazaran krallığın en az nüfusuna sahip olan Galler ve İrlanda’da az sayıda üniversite bulunsa da bu üniversiteler dünya çapında başarılı üniversitelerdir.

 

Galler’de bulunan üniversiteler şu şekilde:

Cardiff University                 : 136

Swansea University             : 431- 440

Bangor University                : 471-480

Aberystwyth University     : 551-600

 

Kuzey İrlanda’da bulunan üniversiteler:

Queen’s University of Belfast      : 172

University of Ulster                        : 601-650

 

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

Kolay Hobiler