Akademik Personel | 29 Eylül 2020, Salı

İngiltere’de Doktora ve Doktora Araştırma Bursu

İngiltere’de Doktora ve Doktora Araştırma Bursu
       

Doktora Araştırma Bursları:  Bu burslar kapsamında, Türkiye’deki doktora öğrencilerinin bir yıllığına İngiltere’ye gitmeleri ve İngiliz öğrencilerin de Türkiye’ye gelmeleri için  finansal destek sağlanmaktadır. TÜBİTAK’ın mevcut doktora burs programları kullanılacaktır. İngiltere ve Türkiye arasında uzun vadeli ve sürdürebilir ilişkiler kurma,  birinci sınıf araştırma sistemleri geliştirme ve sürdürme hedefinin bir parçası olan bu bursların amacı, iyi eğitimli ve uluslararası olarak aktif doktora öğrencilerinden oluşan bir yetenek havuzu oluşturmaktır.

Doktora Bursları: Bu bileşen kapsamında, Türkiye’den giden öğrencilere İngiltere’de, İngiltere’den gelen öğrencilere ise Türkiye’de doktora yapmaları için finansal destek verilmektedir. Bunun için TÜBİTAK’ın mevcut doktora burs programı kullanılacaktır.  İngiltere ve Türkiye arasında uzun vadeli ve sürdürebilir ilişkiler kurma ve dünya standartlarında araştırma sistemleri geliştirme hedefinin bir parçası olan bu burslar ile iyi eğitimli ve uluslararası olarak aktif doktora öğrencilerinden oluşan bir yetenek havuzu oluşturulması amaçlanmaktadır.

Kâtip Çelebi – Newton Fonu doktora bursları ile Türkiye’den İngiltere’ye doktora yapmak üzere gidecek öğrencilere 3 yıl boyunca mali destek sağlanmaktadır. Bu bursların amacı; dünya standartlarında araştırma sistemleri oluşturulması ve bu sistemlerin devamının sağlanmasının yanı sıra İngiltere ve Türkiye arasında uzun vadeli ve sürdürülebilir bağlantılar oluşturulması hedefi kapsamında iyi eğitimli ve uluslararası alanlarda görev alabilen bir doktora öğrencisi havuzu oluşturulmasıdır. Doktora Bursları Programı için başvurular başlamıştır.

Doktora Programı Başvuru dönemi: 20 Nisan – 22 Mayıs 2015

ÖNEMLİ NOT:

Fondan yararlanabilmek için önerilen doktora çalışmalarının, ülkelerin ekonomik kalkınmalarına ve toplumsal refaha katkıda bulunabilecek araştırmalar içerecek şekilde  ‘kalkınma” ile alakalı olması gerekmektedir.  Başvurularda, araştırmanın makul bir zaman dilimi içerisinde (3-15 yıl) toplumlar üzerinde nasıl olumlu etkiler oluşturacağının açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir.

Katip Çelebi – Newton Fonu altındaki doktora çalışmasının, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına faydalı olması şartı aranmaktadır. Bu nedenle çağrıya başvurunuzu yaparken doktora çalışmanızın Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına nasıl bir katkı sağlayacağını net bir şekilde anlatan, 1-2 sayfalık bir metni  [email protected] adresine göndermeniz gerekmektedir.

Bursa hak kazanan doktora adayları, İngiltere’deki çalışmalarını yürütecekleri üniversiteyi belirleme aşamasında “İngiltere Uluslararası Yüksek Öğrenim Kurumu”ndan destek alabileceklerdir.  http://www.international.ac.uk/programmes/current-opportunities/the-newt….

Bursa hak kazanan adaylara, İngiltere’de üniversite seçmeleri için 4 ay verilecek olup seçilen üniversitenin aday kabul süreci için 4 ay daha süre tanınacaktır.  Bu süreler uzatılamamaktadır. Bursa hak kazanan adayların, bu süreler içinde gerekli şartları yerine getirememeleri durumunda, Kâtip Çelebi – Newton bursundan faydalanamayacaktır.

Bütün başvurular TUBİTAK 2213 Call üzerinden yapılmalıdır.

Başvuru dönemi: 20 Nisan – 22 Mayıs 2015

Ayrıntılı bilgi için :

http://www.britishcouncil.org.tr/programmes/education/newton-katip-celebi-fund/phd

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.