GündemManşet Haber

İngiltere Ödüllü Yarışma

Dört yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler eğitim, çevre, sağlık, spor, kültür sanat ve toplumsal konulardaki projeleri ile yarışacak. Jüri tarafından seçilen birinci ‘İngiltere’de 2014 Yaz Dönemi Eğitim Programı’na gidecek.

 

1995 yılında, sektörün önde gelen dokuz bankasının ortaklığıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yeni bir yarışma başlatıyor. ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ başlıklı yarışmaya, Türkiye genelindeki üniversitelerin dört yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler bireysel veya gruplar halinde katılabilecek. Grup katılımlarında en fazla üç öğrenci yer alabilecek. Başvuruların 10 Şubat’ta başladığı ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’de çevre, eğitim, sağlık, spor, kültür sanat ve toplumsal konulardaki projeler yarışacak. İlk 30 arasına giren projelerden biri Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilecek. Aralarında halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin, sivil toplum gönüllüsü İbrahim Betil, sunucu Okan Bayülgen gibi isimlerin bulunduğu jüri tarafından seçilen yarışmanın birincisi ise büyük ödül olan ‘İngiltere’de 2014 Yaz Dönemi Eğitim Programı’na gidecek.
Yarışmaya “hayaledingerceklestirelim” adresinden online başvuru yapabilir veya üniversitelere asılan afiş ve şartnamede belirtilen başvuru adresine posta yoluyla gönderilebilir. Son başvuru tarihi ise 18 Nisan olarak belirlendi.
‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ yarışmasını anlatan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, yarışmanın en önemli farkının hem ‘hayal etmeyi’ hem de ‘gerçekleştirmeyi’ içerdiğini söyledi. Bu yarışmayla, “Bir taşla birkaç kuş vurmayı” hedeflediklerini söyleyen Akdeniz, şu bilgileri verdi:

“En önemlisi gelecekte kaynakları yönetecek olan gençlerimizin sosyal sorumluluk kasını kendilerine fark ettirmek, bu kası çalıştırmak ve geliştirmek. Gençlerimizin bu alanda düşünmesini, yaratıcılıklarını kullanmalarını ve bir başkası için karşılıksız bir şey yapmanın ve fayda sağlamanın hazzını yaşamalarını istiyoruz. Bu konuda bir şey yapmak için düşünmesini, hayal etmesini sağladığımız her bir genç bizim için toprağa atılmış bir tohum demek. Uygun şartları ve iklimi bulduğu takdirde nasıl meyveler vereceğini, nasıl yeni tohumlar üreteceğini kimse bilemez. İkincisi sosyal sorumluluk projelerine kaynak ayıran kurumlar için bir proje havuzu oluşturmayı ve bu anlamda kurumları da motive etmeyi hedefliyoruz. Son olarak kendi bütçemize göre en fazla fayda sağlayabilecek projeyi de bizzat KKB olarak hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Maddi katkısı ise şu; günümüzde kişinin kendisini benzerlerinden ayırt edebileceği en etkili yol, sosyal sorumlu bir birey olduğunu gösterebilmesi. Birincilik ya da projenin hayata geçirilmesi bir yana bu tür bir yarışmada ilk 30 arasına girilmiş olması bile kendilerini pozitif ayrıştıracak ve yurtdışı üniversite kabulü ya da iş başvurusunda son derece yararlı olacaktır.”

Nasıl yapılacak, ödüller neler?

Yarışmada ön eleme sonucunda altı kategoriden jüri değerlendirilmesine sunulan 30 proje, seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Jüri üyelerinden en yüksek oyu alan proje ‘Kategori Birincisi’ seçilecek. Kategori birincilerine 5 bin TL nakit para ödülü verilecek. Kazanan proje sahibi grup ise 5 bin TL para ödülünü paylaşacak.
Büyük ödül kategori birincileri arasında jüri üyelerinden en yüksek oyu alan proje sahibine ya da proje grubuna verilecek. Büyük ödülü kazanan proje sahibi Yurtdışı Eğitim Ödülü’nü alacak. Büyük ödülü kazanan proje sahibi gruba ise, Yurtdışı Eğitim Ödülü verilmeyecek. Grup üyeleri arasında paylaşılmak üzere 10 bin TL nakit para ödülü alacaklar.
Yurtdışı Eğitim Ödülü, İngiltere’de KKB’nin belirlediği bir dil ya da kişisel gelişime/mesleki gelişime yönelik eğitim okulunda 2014 yaz dönemine yönelik bir eğitim programı olacak ve ilgili okulun/programın istediği belgelerin temini ödülü kazanan yarışmacıya ait olacak. KKB, Büyük Ödülü kazanan proje sahibinin ulaşım, konaklama ve vize masraflarını da karşılayacak.
Seçici kurul değerlendirmesi sonucu her kategoriden en yüksek oyu alan ilk 3 proje (toplam 18 proje) yarışmanın Facebook sayfasında yayınlanarak halkın değerlendirmesine sunulacak. Projeler Facebook üzerinden oylanacak ve en yüksek oyu alan proje ‘Sosyal Medya Oylaması Birincisi’ olarak belirlenecek. Oylama sonucu en yüksek oyu alan proje sahibine 5 bin TL nakit para ödülü verilecek. Kazanan proje sahibi grup ise, para ödülü grup adına grup liderine verilecek. Sosyal Medya Oylaması Birincisi, aynı zamanda bir kategoride jüri tarafından birinci seçilmiş veya Büyük Ödülü alan bir proje olabilir.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu