Akademik Personel | 21 Aralık 2020, Pazartesi

‘İngilizce Öğretim Asistanlığı Programı’ Protokolü Yenilendi

‘İngilizce Öğretim Asistanlığı Programı’ Protokolü Yenilendi
       

YÖK ile Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu arasında anadili İngilizce olan ABD vatandaşı İngilizce öğretim asistanlarının Türkiye’deki üniversitelerde İngilizce eğitimine katkı sağlamaları amacıyla yürütülen ‘İngilizce Öğretim Asistanlığı Programı’ işbirliği yenilendi.

2011’den beri yürütülen ‘İngilizce Öğretim Asistanlığı Programı’ Türkiye’de yeni kurulmuş devlet üniversitelerinde İngilizce öğretimini geliştirmenin yanı sıra iki ülke arasında karşılıklı kültürel etkileşimi de olumlu anlamda arttırmayı hedefliyor.Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamada, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için Türkiye’deki 40’ı aşkın devlet üniversitesinde 104 ABD vatandaşı okutmanın, bulundukları üniversitelerde İngilizce eğitimine katkı sundukları belirtildi. Açıklamaya göre, 2016-2017 öğretim yılında ‘İngilizce Öğretim Asistanları Programı’ kapsamındaki görevlendirmeler, Yükseköğretim Kurulu adına Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar ile Türkiye Fulbright komisyonu adına Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersel Aydınlı tarafından imzalanarak yenilenen bu protokole göre yapılacak.

Açıklamada programa katılan devlet üniversitelerinin talepleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca değerlendirilerek işleme alındığı vurgulanırken, “Yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak görevlendirilen okutmanların özlük işlemleri görevli bulundukları üniversiteler tarafından 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ile 2547 sayılı Kanun’un 34. maddesi uyarınca yürütülüyor” denildi.

 2010-2011 akademik yılından bu yana yerleştirilen İngilizce Öğretim Asistanlarının ve yerleştirildikleri üniversitelerin toplam sayıları ise şöyle:

blank

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler