Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

İngilizce Eğitimde 28 Ülke İçinde 25’inciyiz

İngilizce Eğitimde 28 Ülke İçinde 25’inciyiz
       

Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporuna göre, Türk üniversitelerinde çok az program tamamıyla İngilizce olarak eğitim veriyor. Raporda, Türkiye yüzde 1.9’luk oranla 28 ülke içerisinde 25’inci sırada yer aldı. En yüksek oran ise yüzde 38 ile Danimarka’ya ait.

Dünyada yükseköğretimle ilgili veri toplama ve analiz çalışmaları yapan AcademicCooperation Association (ACA), ‘Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporunu yayımlandı. Araştırma kıta üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde İngilizce programlara büyük bir rağbet olduğunu gösteriyor. ACA’nın derlediği verilere göre,2007’den 2014’e 28 ülkede İngilizce programların oranı yüzde 300’den fazla arttı. Raporda Türkiye; Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, Hırvatistan ve Romanya’nın bulunduğu ’Güney Doğu Avrupa’ ülkeleri arasında değerlendirildi. Son verileregöre, Türk üniversitelerinde yer alan programların sadece yüzde 1.9’u İngilizce olarak veriliyor. Türkiye bu oranla Romanya ile birlikte 25’inci sıraya yerleşiyor. Değerlendirildiği Güney Doğu Avrupa bölgesinde ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ardından ikinci sırada konumlanıyor.

PROGRAM ÇOK, İNGILIZCE AZ

ACA, Türk üniversitelerinde tahmini olarak toplam 24 bin program bulunduğunu belirtiyor. Bunların 459’u ise İngilizce olarak veriliyor.Türkiye 28 Avrupa ülkesi içerisinde en fazla toplam program sayısına sahip ülke konumuna yerleşirken, İngilizce programlar açısından ise yüzde 5.7’lik genel ortalamanın altında kalıyor.Türkiye’de değerlendirme kapsamına alınan 162 yükseköğretim kurumundan 28’i çeşitli alanlarda İngilizce programlar sunuyor.

DANİMARKA’DA EĞİTİM NEREDEYSE İNGİLİZCE

Danimarka yüzde 38 ile 28 Avrupa ülkesi içerisinde en yüksek İngilizce program oranına sahip ülke olarak ilk sıraya yerleşiyor. Bu ülkede toplam 1.300 programdan 494’ü İngilizce. İkinci sırada yüzde 29.9 ile Hollanda yer alıyor. Üniversitelerde verilen 3 bin 600 programın 1.078’inde eğitim tamamıyla İngilizce olarak yapılıyor.Üçüncü sırada ise yüzde 25.5 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bulunuyor. Rapor Avrupa’da son 7 yıl içerisinde İngilizce programlara büyük bir rağbet olduğunu vurguluyor. 2007’de 28 ülkede toplamda 2 bin 389 İngilizce program belirlenirken, 2014 verilerine göre bu rakam 8 bin 89’a yükselerek, yüzde 300’den fazla artış gösteriyor.En iyi bölge İskandinavya‘ Avrupa’da Yükseköğretim’de İngilizce Programlar’ raporu,ülkeleri bölgesel açıdan da değerlendiriyor. En fazla İngilizce programa sahip bölge yüzde 19.9 ile Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve İzlanda’nın bulunduğu İskandinavya olurken, Baltık yüzde 10.3 ile ikinci, Merkez Batı Avrupa ise yüzde 9.9 ile üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu ‘Güney Doğu Avrupa’ grubu ise yüzde 2.1’lik oranla en düşük İngilizce programa sahip bölge.

blank

blank

 Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler