Akademik Personel | 24 Mayıs 2019, Cuma

İngiliz Araştırmacılar Yaşlılara Hizmet Eden Robot Tasarlayacak

İngiliz Araştırmacılar Yaşlılara Hizmet Eden Robot Tasarlayacak
       

İngiliz araştırmacılar insana benzeyen robotların sosyal hizmetlerde kullanılabilmesi için bir projede çalışıyor.

BBC’de geçen habere göre, Berfordshire ve Middlesex üniversitesi akademisyenleri hasta bakım özelliğine sahip geliştirdikleri robotların yaşlı kişilerin bakımını yapabileceklerini dile getirdiler.

Proje 2,5 Milyon Dolarlık

Kurulan uluslararası ekip, yaşlılara evlerinde ya da yaşam alanlarında yardım ederek onların bakımını yapabilecek robotların yapılması için 2.500.000 dolarlık bir proje üzerinde çalışma yapmaktalar. Bu robotlar konuşabilme ve jestlerin sayesinde iletişim kurabilecek ve yaşlıların mevcut rahatsızlıklarını algılayabilecekler.

Kişiye Özel Programlanacak

Bu robotlar  yardım edecekleri kişilere uygun olarak tasarlanacaklar. Projede çalışan akademisyenler, ilaç alımı gibi basit işlerin yanında kişilere arkadaşlık edebilecek ve bakım evleri, hastanelerdeki baskıların azalacağını söylediler.

Proje 3 Yıl İçinde Bitecek

AB(Avrupa Birliği) ve Japonya hükümetinin fon sağladığı programın üç yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor. Hemşirelik alanında uzman olan Profesör Irena Papadopoulus, tasarlanacak olan robotların yaşlıların bakımı için tasarlanacak olan yardımcı robotların hastane ve bakım evlerinin yükünü azaltacağı, evde bakım hizmetlerinin ve yaşlı insanların yaşam standartlarının yükseleceğini söyledi.

AA

       

BENZER HABERLER