Akademik Personel | 16 Haziran 2021, Çarşamba

İlber Ortaylı: Herkesin Üniversiteye Gitmesi Yanlış

İlber Ortaylı: Herkesin Üniversiteye Gitmesi Yanlış
       

iLBER ORTAYLI, HÜRRİYET GAZETESİNE KONUŞTU.

Herkesin üniversiteye gitmek istemesi yanlış

İLBER Ortaylı’ya göre…

Türkiye’de herkesin üniversiteye gitmeye merak salması çok yanlış.

İşte İlber Hoca’nın bu konuda söyledikleri:

* Türklerin yanlış bir anlayışı var: Herkes üniversiteye gider. Hayır. Herkes üniversiteye gitmesin. Herkese tabii ki kara cehaletten kurtaracak bir eğitim verirsin, herkese iş yapacak bir eğitim verirsin, zanaatçı olur, başka bir şey olur. Ama herkesi üniversitede okutamazsın.

* Aynı ananın babanın üç çocuğu birbirine benzemiyor. Bu bir vergi… Siz yetenekli bir çocuğun bulunduğu bir yeri, öbürüyle dolduramazsınız.

* Herkesin üniversiteye gitmesinin acısını tadacaklar. Müthiş paralarla okuyanlar, iş bulamayacaklar,ancak daha basit, daha pratik dalları öğrenmek için de geç kalmış olacaklar. Çok hazin şeyler bekliyor Türkiye’yi.

* Her çocuk bürokrat olmak istiyor, genel müdür olmak istiyor, savcı olmak istiyor. Oysa iyi bir marangoz, iyi bir tesisat tamircisi, iyi bir elektrikçi çok daha önemlidir. Herkesin hekim ve göz hekimi olması şart değil. Optik alanında çalışan ustalar çok daha önemlidir. Herkesin üniversiteye gitmesi demek şu demek: Genç yaşta öğrenilecek bir dolu meslek varken oyalanmak demek.

* Bu kadar işletmeciyle ne yapacağız, çok merak ediyorum. Bu kadar çok sosyologla ne olur çok merak ediyorum. Liseden sonra herkesi tarih fakültesine yollamanın manası nedir?


Bizdeki üniversite, üniversite değil

HER ile üniversite açılması konusunda da İlber Ortaylı çok dolu.

Bunun yanlış olduğunu söylüyor.

* Dünyanın neresinde 70 ilde 70 üniversite diye bir şart var. Böyle şart olur mu? İlle de taşrada üniversite yapacağım diye bir şey olmaz. Taşrada üniversite olabilecekse olur, olmayacaksa olmaz.

* Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için her şeyden evvel laboratuvar ve kütüphane lazım. Var mı bunlar? En merkezdeki üniversitelerde bile yok.

* İyi bir üniversite için iyi öğretim kadroları gerekir… İyi bir üniversite için medeni eğitim ve yaşamı sağlayan kampus gerekir. Bunlar olmadan üniversite olmaz.

       

Kolay Hobiler