Akan HaberIELTS

IELTS Nedir?

IELTS Nedir?

IELTS (International English Language Testing System) uluslararası geçerliliğe sahip olan ve geçtiğimiz yıl dünya genelinde 2 milyondan fazla adayın girmiş olduğu dünyanın en popular İngilizce yeterlilik sınavıdır. IELTS Türkiye’de de bütün üniversiteler tarafından kabul edilmesinin yanı sıra sayısız şirket tarafından da İngilizce bilgi ve seviyesinin doğru bir göstergesi olarak kabul edilir. YÖK’ün de sağlamış olduğu denklik sayesinde akademik kariyer hedefleyen birçok aday YDS yerine IELTS’e girip, bu denklikten faydalanabilrmektedirler. YDS-IELTS Denklik tablosu için tıklayın. Yılda 2 kez uygulanan YDS’den farklı olarak ayda 4 kez uygulanan IELTS her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Sınav tarihleri için tıklayın.

British Council, IELTS sınavını Türkiye’de uygulama yetkisine sahip kurumdur ve Türkiye genelinde 21 şehirde düzenli olarak IELTS sınav oturumları düzenlemektedir.

IELTS sınavı dünyanın önde gelen ölçme değerlendirme uzmanları tarafından hazırlanan bir sınavdır. Dünya genelinde 8,000’in üzerinde okul, üniversite, kurum ve kuruluş tarafından kabul görmektedir. IELTS’in benzerlerinden en büyük farkı kağıt-kalem uygulaması ve konuşma sınavının bir ölçme değerlendirme uzmanı ile bire bir ve yüz yüze mülakat şeklinde yapılmasıdır. Bu uygulamanın İngilizce konuşma becerisinin en etkili ve doğal şekilde ölçümlenmesinin sağlandığı kabul edilmektedir.

IELTS’in Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 modülü vardır. Hazırlık sınıfını atlamak, yurt içinde ve yurt dışında lisans, lisansüstü ve doktora programlarına başvurmak ve genel olarak eğitim kurumlarına başvuruda bulunmak isteyen adaylar Akademik modülde sınava girerler. Dil tazminatı almak, yurt dışına göç etmek gibi amaçları olan adaylar Genel Eğitim modülünde sınava girerler.

IELTS bir geçme-kalma sınavı değil yeterlilik sınavıdır. Bu nedenle sınavdan geçme ya da kalma söz konusu değildir. Adaylar hedefledikleri kurumların IELTS için koydukları puan kriterlerini karşılamak için sınava girerler. Bu yüzden hedeflediğiniz kurumun IELTS sınavı için koyduğu puanı bilmelisiniz. Türkiye’deki üniversitelerde akademik kariyer hedefleyen adaylar YÖK tarafından açıklanmış YDS-IELTS denkliğinden faydalanabilirler.

Sınava kayıt olduğunuzda British Council’dan tarafınızca kullanılmak üzere bir IELTS hazırlık platformu olan ROAD TO IELTS’i ücretsiz kullanma şansına sahip olursunuz. ROAD TO IELTS hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

IELTS hakkında daha fazla bilgi edinmek ve fırsatlardan faydalanmak için tıklayın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. hocam benim sorum şu ki, ielts den yeterli bir puanı aldıktan sonra normal üniversitelerin yapmış oldukları cari araştırma görevlisi alımlarında bu puan kullanılabiliyormu,çünkü yukardaki açıklamada yükseklisan ve doktora alımında kullanılır diye yazıyoda.bir bilgi verirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu