Akan HaberGündemIELTS

IELTS İçin İpuçları

IELTS Sınavı İçin İpuçları

Dinleme Sınavı İpuçları

 1. Dinleme kaydı başlamadan önce her bölümün başında o bölüm içinde sorulan soruları dikkatlice okuyun. Bu sizin kaydı takip edebilmenizi ve soruları rahatlıkla belirleyebilmenizi sağlayacaktır.
 2. Bir bölüm tamamlandıktan sonra takip eden bölüme bakmak ve o bölümdeki soruları okumak, biten kısma geri dönmekten daha doğru bir seçim olacaktır.
 3. Kelime sınırlamalarına dikkat edin. Eğer “WRITE NO MORE THAN TWO WORDS” (2 kelimeden fazla yazmayınız) şeklinde bir uyarı varsa iki kelimeden fazla yazmanız, cevabınızın bazı kısımları doğru olsa bile o kısımdan puan alamayacağınız anlamına gelir. Dinleme Sınavı İpuçlarının devamı için tıklayın.

 Okuma Sınavı İpuçları

 1. Okuma sınavındaki performansınızı geliştirebilmek için birçok türde İngilizce metin okumanız gerekir. Bu size sınav koşullarında gerekli olan hızlı okuma kabiliyetini kazandırır.
 2. Metinleri okumaya başlamadan önce ilk olarak her biri soruyu dikkatle okuyun. Bu sizin cevapları bulmanızı kolaylaştıracaktır. Okumaya devam ettikçe muhtemel cevapların altını çizin.
 3. Metni okumaya geçtiğinizde ilk olarak metindeki genel fikri anlamak amacıyla hızla okuyun. Anlamadığınız kelimeler varsa endişelenmeyin. Daha sonra soruları tekrar okuyun ve metnin hangi kısımlarını tekrar detaylı olarak okumanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Okuma Sınavı İpuçlarının devamı için tıklayın.

Yazma Sınavı İpuçları

 1. Yazma sınavında yanlış ya da doğru cevaplar/düşünceler yoktur. Examiner İngilizcenizi bilgi rapor etmede ve düşüncelerinizi belirtmede ne kadar iyi kullanabildiğinizi ölçer.
 2. Soruda belirtilen tüm noktaları içerdiğinizden emin olmak için soruları dikkatle inceleyin.
 3. Minimum kelime sayısına dikkat etmeyi unutmayın. Bölüm 1’de 150 kelimeden, Bölüm 2’de 250 kelimeden daha az yazmanız durumunda puan kaybedersiniz. Yazma Sınavı İpuçlarının devamı için tıklayın.

Konuşma Sınavı İpuçları

 1. Konuşma sınavından önce yeterince konuşma pratiği yaptığınızdan emin olun. Bunu arkadaşlarınızla, işte ya da telefonda yapabilirsiniz. Bunu yaparken sesinizi kaydedebilirsiniz. Böylece konuşma sınavı esnasında kendinizden daha emin olursunuz.
 2. Konuşma sınavında doğru ya da yanlış cevap yoktur. Examiner sizin fikir ve görüşlerinizi ne kadar iyi belirtebildiğinizi ve bunu ne kadar doğru bir İngilizce ile yapabildiğinizi ölçer.
 3. Sınav esnasında bir arkadaşınızla konuştuğunuzu hayal edin; bu sizin kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Fikirlerinizin değil, İngilizcenizi nasıl kullandığınızın değerlendirildiğini unutmayın. Konuşma Sınavı İpuçlarının devamı için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu