Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

IELTS Hakkında Merak Ettikleriniz

IELTS Hakkında Merak Ettikleriniz
       

 

IELTS nedir?

Dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavı IELTS – International English Language Testing System (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı),
, İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

•       IELTS 130’un üzerinde ülkede uygulanır.

•       Amerika’da 3000, tüm dünyada 9000’in üzerinde kurum tarafından kabul edilir.

•       2013 yılında 2.2 milyondan fazla aday IELTS sınavına katıldı 2014 sayısı var mı?

•       Adaylar herhangi bir süre ve sayı kısıtlaması olmadan sınavlarını tekrarlayabilirler.

IELTS kimler için gerekli?

IELTS’e İngilizce seviyesini ölçmek isteyen herkes katılabilir.

  • Türkiye’deki birçok üniversitede hazırlık atlama, lisans ve yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyenler
  • Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitere lisans, yüksek lisans veya doktora  programlarına başvuruda bulunmak isteyenler
  • İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlerde iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler
  • Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler

IELTS sınavına katılabilirler. 

IELTS hangi şehirlerde ve ne sıklıkla uygulanır?

British Council tarafından IELTS şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Erzurum olmak üzere 7 büyük ilde uygulanıyor. British Council websitesini (www.britishcouncil.org.tr) ziyaret ederek IELTS sınav yerleri ve tarihleri ile ilgili güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sınava nasıl kayıt olabilirim?

Kayıt için www.britishcouncil.org.tr  adresinden online başvuru prosedürlerini takip etmeniz gerekiyor. Başvuru sırasında aklınıza takılan sorular olursa, British Council IELTS ekibi ile ([email protected]) iletişime geçebilirsiniz.

 

Sınavın içeriği ve uygulama şekli nasıldır?
IELTS, dört adet dil becerisini (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) ölçmeyi amaçlar. Sınav bölümleri de bu başlıklardan oluşur.

IELTS sınavının ‘Akademik’ ve ‘Genel Eğitim’ olmak üzere iki modülü vardır. Adaylar sınava başvururken, sınava girme amaçları doğrultusunda bu iki modülden birini seçerek başvurularını yaparlar.

Sınavlar tüm dünyada sabah saat 9.00’da dinleme bölümü ile başlar. Öğlene kadar dinleme, okuma ve yazma bölümleri yapılır. Öğleden sonra yüz yüze konuşma bölümü yapılır. Yoğunluğa göre konuşma bölümü sınavdan önce veya sonraki günlerde olabilir.

IELTS’in konuşma bölümü yüz yüze görüşme ile yapılır. Konusunda uzman eğitmenlerimiz, size kendinizi İngilizce dilinde rahatça ifade edebileceğiniz bir diyalog ortamı sağlar. IELTS’in ‘Konuşma’ bölümü özel bir odada, bilgisayarsız, teknik problemler yaşanmadan ve yüz yüze yapılır.

IELTS sınavını aynı amaca yönelik diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği ise, sınavın bilgisayar ortamında değil, kağıt kalem kullanarak uygulanması. dayların alışık olduğu bu uygulamayla verilen toplam süre bitinceye kadar sorulara geri dönerek değişiklik yapmak mümkün oluyor.

 

British Council sınava hazırlanmam için nasıl destek oluyor?
IELTS sınavına British Council ile giren adaylara sunulan ayrıcalıklı hizmetlerden bir tanesi de, IELTS sınavına hazırlanmak için çeşitli kaynaklardan yaralanabilme fırsatıdır. Ücretsiz sınav günü videolarından, sınavda başarının ipuçlarına kadar detaylı bilgilere British Council Türkiye websitesinden (www.britishcouncil.org.tr) ve Take IELTS (http://takeielts.britishcouncil.org) sitesinden ulaşılabilir.
Sınava British Council ile kaydolursanız ayrıca 30 saatlik ‘Road to IELTS’ online hazırlık materyallerine ücretsiz erişim hakkı kazanırsınız. İnternet erişimi olan bir yerden istediğiniz zaman erişilebilen bu hazırlık kursu, sınavın tüm bölümlerini kapsar ve sınav soruları hakkında açıklamalar, ipuçları ve notlandırma sistemi ile sizi sınava hazırlar. Road to IELTS kursuna 10 saatlik ücretsiz erişim için www.britishcouncil.org.tr adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

IELTS sınavına nasıl hazırlanabilirim? – tablo içinde

 

IELTS sınavına nasıl hazırlanabilirim?

–        Testin formatını iyi anlayın

–        IELTS testlerini süre tutarak çözün ve tekniğinizi geliştirin

–        Take IELTS (http://takeielts. britishcouncil.org) web sitesinden aday videolarını izleyin

–        Ücretsiz British Council Learn English IELTS kaynaklarını inceleyin

–        Road to IELTS e-öğrenme materyali ile pratik yapın

–        IELTS resmi hazırlık seti ile çalışın

–        IELTS test günü tavsiyelerine göz atın

–        IELTS sınavına katılmış adaylarla görüşün.

 

Sınav sonuçları
IELTS sınav sonuçları “geçmek” veya “kalmak” şeklinde değerlendirilmez. Her bölüm için ayrı puan verilir. Genel Puan 1 ve 9 arasında tam veya yarım bant olarak raporlanır(6,0-6,5 gibi). Adaylar, sınav sonuçlarını 13. günden itibaren web sitemizden görebilirler. Ayrıca sonuçlar yine 13. gün adaylara kargo aracılığı ile gönderilir. Sonuçlar telefon, faks veya e-mail yolu ile bildirilemez ve sonuç belgeleri belirtilen kurumlara sadece British Council tarafından gönderilebilir. Sınav sonuçlarının geçerliliği iki yıldır. Sınav sınırlaması yoktur ve adaylar sınavı diledikleri kadar alabilirler.

 

British Council IELTS standımıza bekleriz

IELTS ile ilgili sorularınız için sizi İngiltere’de Eğitim Günleri’nde yer alacak British Council IELTS standımıza bekliyoruz. İngiltere’de Eğitim Günleri 17 Ekim Cumartesi 11.00-17.00 saatleri arasında Hilton Istanbul Bosphorus, 19 Ekim Pazartesi 13.00-19.00 saatleri arasında Ankara HiltonSA Hotel’de ziyarete açık ve ücretsiz olacak. Standımızda sizi bekleyen çeşitli sürpriz etkinlikler ve hediyeler olacak.

British Council eğitim ve meslek sınavları hakkında detaylı bilgiye web sitemizden www.britishcouncil.org.tr ulaşabilirsiniz. IELTS ile ilgili sorularınız için bize [email protected] adresinden e-posta ile ulaşabilirsiniz.

       

Kolay Hobiler