Akan HaberKültür-Sanat

Hollywoodlu yapımcılara Türkiye Tanıtımı

Hollywood yapımcılarına Türkiye’de film çekebilecekleri özel mekanlar tanıtıldı.

 

Dünyanın en büyük film şirketlerinin bulunduğu Los Angeles’ta Hollywood yapımcılarına çekecekleri yüksek gişeli filmlerde plato olarak kullanmaları için Türkiye’nin cazibe mekanları yapıldı.

ABD’nin Los Angeles kentinde 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı’nda, Türkiye’nin film platosu olabilecek cazibe mekanları film yapımcılarına tanıtıldı

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı’nda Hollywood filmlerinin yapımcılarını çekmek için ülkeler birbiriyle yarışırken, Türkiye de fuarda bir stantla yer aldı.

‘Türkiye’nin Tanıtımını Daha Etkili Yapmalıyız’

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkan Yardımcısı ve Los Angeles Temsilcisi Erdal Aktan, yaptığı açıklamada, film sektöründe yer pazarlamasının önemine değinerek, Türkiye’nin bu alanda biraz geri kaldığını ancak tanıtımını daha etkili yaparak bu açığı kapatmaya çalışacaklarını söyledi.

Aktan, ”Amerika’da her eyaletin bir film komisyonu var. Bu alanda ülkemiz maalesef şimdiye kadar yetersiz kalmış. Dünyanın çeşitli ülkelerinden film yapımcıları hizmet almak istediklerinde, ilk olarak bu komisyonları arıyor. Türkiye’de muhatap bulamamaları bir eksiklikti, biz de bundan yola çıkarak Türk Film Komisyonu’nu kurduk” diye konuştu.

Lokasyon İçin Sadece Doğal Güzellik Yeterli Değil

Komisyona birçok proje için başvuru geldiğini ve Türkiye’deki lokasyonlar ile maliyetlerine ilişkin yapımcılar tarafından bilgi talep edildiğini anlatan Aktan, şöyle konuştu: ”Bildiğiniz gibi bir proje için film lokasyonu ararken sadece tarihi ya da doğal güzellik değil finansal olanaklara, çekim kolaylıklarına, konaklama ve yan hizmet imkanlarına da bakılıyor. Varsa teşvikler, indirimler ülkeyi cazip hale getiriyor. Komisyon olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızla bu hususta temasa geçtik. Bakanlığımız film endüstrisine ilişkin teşvik kanununa dair çalışmalarını tamamladı, yakın zamanda da çıkması bekleniyor. Bunun dışında komisyon olarak lokasyon rehberi hazırlıyoruz. Umuyorumki rehberimiz tamamlandığında ve teşvik kanunu çıktığında AFCI lokasyon fuarı bizim için daha aktif bir network imkanı sunacakır.”

Türkiye’ye İlgi Artıyor

Bazı sahneleri Türkiye’de çekilen ve gişede büyük başarı sağlayan ”Argo’ ve ‘Skyfall’ gibi filmlerin ardından yabancı yapım şirketlerinin ilgisinin Türkiye üzerinde yoğunlaştığını kaydeden yapımcılar, Türkiye’nin Orta Doğu ve Avrupa’yı birarada yansıtabilen mekanlarıyla, sektörde farklı bir iddiaya sahip olduğunun altını çiziyor.

Newyork’ta Ofis Açıldı 

Fuarda, Hollywood’tan ve uluslararası şirketlerden gelen yapımcılara Türkiye’yi anlatan, yapım şirketi FPS’nin sahibi Alihan Karagül, yurt dışından Türkiye’ye iş getirmeye çalışan şirket sayısının artması gerektiğini belirtti. Karagül, New York’ta 2011 yılında ofis açtıklarını kaydetti:

Lokasyon Fuarı

6 kıtadan 300’ün üzerinde film komisyonunu temsil eden AFCI Uluslararası Film Komisyonları Birliği, kurulduğu 1975 yılından bu yana sektörü buluşturan önemli etkinliklere imza atıyor.

Tamamen film sektörü profesyonellerine yönelik olan AFCI Lokasyon Fuarı, film sektöründeki gelişmeler ve teknik konular hakkında bir dizi seminer ve workshop organize etmenin yanı sıra fuara farklı ülkelerden katılan film komisyonlarını, film yapımcılarıyla buluşturarak, komisyonlara temsil ettikleri lokasyonlar hakkında bilgi verme imkanı sunuyor.

Kaynak: TRT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu