GündemManşet HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Hollanda Üniversiteleri Yüksek Lisans Bursu İle Türk Öğrenci Arıyor

Yaklaşık 90 bin yabancı öğrencinin okuduğu Hollanda üniversitelerinde Türk öğrenci sayısı ancak 900’ü buluyor. İşte bu sayıyı artırmak isteyen Hollanda Çin, Hindistan, Tayland gibi ülkelerde olan eğitim ofisi Neso’yu Türkiye’de de açtı. Lisans ve master için 5 bin Euro burs verecek.

Türkiye’de üniversite okumak isteyen gençlerin sayısının 2 milyonun üzerinde olması her ülkenin ilgisini çekiyor. Bu ülkelerden biri de Hollanda. Ülkedeki 90 bin yabancı öğrencinin ancak 900’ü Türk.

Ülkedeki eğitimin uluslararasılaşmasından sorumlu kurumu olan EP-Nuffic bir süre önce dünyadaki 11’inci ofisini Neso Turkey’i İstanbul’da açtı. Hedef, ülkede yükseöğrenim gören Türk öğrenci sayısını artırmak.

Ofis bir yandan eğitim sistemini tanıtırken bir yandan da şirketler ile üniversiteler arasında bağ oluşturacak. Hollanda’da nasıl üniversite eğitimi alabileceğinizi Neso Turkey’in Direktörü Yavuz Yılmazoğlu anlattı.

blank Tüm Güncel Burs Fırsatları

2 BİNDEN FAZLA İNGİLİZCE

Hollanda üniversitelerinde lisans ve master düzeyinde 2 bin 100’den fazla İngilizce program var.

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ

Lisans programlarında ücretler 6 bin ile 15 bin Euro, master programlarında 8 bin ile 20 bin Euro arasında. Öğrencilerin konaklama dahil aylık yaşam giderleri yaklaşık 800 Euro.

5 BİN EURO’LUK BURS ŞANSI

Hollanda burslarını Nuffic idare ediyor ve bütçesi Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ile 48 araştırma ve uygulamalı bilimler üniversitelerince sağlanıyor. Türkiye’nin de içinde olduğu ülke öğrencilerine yıllık 5 bin Euro’luk destek veriliyor. 1

MAYIS’TA BAŞVURU BİTİYOR

Yılda iki kez burs başvurusu yapılıyor. Birinde son tarih 1 Şubat, diğerinde 1 Mayıs. Son kararı üniversite veriyor. Ayrıca akademik başarı bursları da oluyor.

Başvuru İçin TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Kabul koşulları üniversitelere ve bölümlere göre değişir. Kimi LYS puanı, kimi üniversite yerleşmenizi ister. Bazı üniversiteler bir yıl Türkiye’de okumanızı şart koşar. Bazı üniversiteler de sadece lise notlarınıza bakar.

LİSANS EĞİTİMİ 3 YIL

Araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak çift yapıyla ayrılan yükseköğretim sisteminde master her ikisinde de 1-2 yıl, lisans araştırma üniversitelerinde 3, uygulamalı bilimler üniversitelerinde 4 yıl. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde endüstri odaklı eğitim verilir, bir yıl staj yapılır.

MEZUNİYETTEN SONRA ÇALIŞMA

Öğrenci haftada 10 saat, tatillerde tam zamanlı çalışabilir. Mezunlar bir yıl iş arayabilirler.

DÜNYAYI SIRALIYORLAR

Üniversiteleri sıralayan kuruluşlardan biri de Hollanda’nın en gözde üniversitelerinin başında gelen Leiden Üniversitesi. Leiden Üniversitesi’nde Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi her yıl dünyanın en iyi 750 üniversitesini sıralıyor. Listede Türkiye’den 11 devlet üniversitesi yer alıyor.

Habertürk

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Atatürk univesitesi aõf sosyal hizmet 4. Sınıf öğrencisiyim yüksek lisans için başvurabilir miyim ??

 2. İlkokulu Hollanda’da okudum,Marmara Ü. Hukuk mezunuyum.Lisans ya da dil öğrenimi için başvurabilir miyim?

 3. Hogeschool eindhoven sph mezunuyum logopedie alanında master yapmak istiyorum uzaktan eğitim imkanları var mı bilgi verirseniz sevinirim

 4. 63 yaşında,İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Lisan öğrenimi için kabul edilirmiyim? Şartlar nelerdir?

 5. Oğlum bahçeşehir mimarlık son sınıfta.mezuniyet sonrası üst lisans için başvurabilir mi? Şartlar nedir?

 6. hemşirelik alanında yüksek lisans için burs imkanları ve koşullarınız neler acaba?

  1. Başvuru yap butonuna tıkladığınızda sıkça sorulan sorular bölümü karşımıza gelecektir. Buradan sorularinizin cevabını alırsınız.

 7. Lisans mezunu 50 yaş grubunda bulunan yetişkinler İngilizce öğrenmek için başvurabilir mi

 8. Diş hekimliğinde de yüksek lisans imkanı ve Koşulları neler bilginiz var mi?

 9. Merhaba ben hemşirelik son siniftayim yüksek lisans için neler yapmam gerekiyor yani yurt dışında okumak için

 10. Mühendislik son sınıf öğrencisiyim yüksek lisans yapmak istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz

 11. Bilişim sistemleri ve teknoloji bölümü mezunuyum(yeditepe üniversitesi) yüksek lisansımı yapmak istiyorum burslu yapabilirmiyim

 12. Ben ingilizce ogretmenligi okudum rusyada 3 yil bir d onem son donemimde biraktim geldim. Transfribimle hollandaya gitsem beni bu şekilde kabul ederler mi?

 13. Üniversite okumak isteyen ve/veya mezun olmuş bu kadar salak bir araya toplanmayı nasıl başardınız? İnternette bile arastırma yapmaktan acizsiniz bir de gidip okul bitirmeyi mi planlıyorsunuz ilginç!

 14. Yüksek lisans yapmak istiyorum .bilgisayar Müh. İşletme más hakkında bilgi almak ist.

 15. Merhaba, Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans için yurt dışında eğitim görmek istiyorum. Bilgi vermenizi bekliyorum. İyi çalışmalar.

 16. Merhaba .henüz taze mezun olacak biri olarak yüksek lisans programına katılmayı istiyorum ve bu konuda bilgi almak gereken durum ne ise elimi taşın altına koyma tarafındayım ..

  1. Bu kadar lügat parçalamak yerine, biraz google kullanmayı öğrenin. Nedir bu kadar zır cahillik, aptal mıyız millet olarak, yoksa aptallar buraya mı toplandı? Su cümleler öldürdü beni: bilgilendirirseniz iyi olur, biglgi almam lazım. Nedir ya bu bilgi arkadaş? Kulaktan kulağa oynamak yerine, biraz okuyun köpe k l er!

 17. bende yüksek lisans yaptım. malum türkiye şartları maddi olanak olmadığı için ilerisi olmadı şimlik… ayrıca devlete 20 bin tl borçluyum.. bilgilendirirseniz iyi olur..

 18. Merhabalar, ben yüzüncü yıl üniversitesi ziraat fakültesi bitki koruma bakteriyoloji ana bilim dalında yüksek lisans yapmaktayım. Masterım bitmek üzere akademik kariyerimi daha da ileri taşımak istiyorum ve bunu yurtdışında gerçekleştirmek amacındayım, maddi imkansızlıklardan dolayı burslu doktora yapabileceğim bir imkan olursa çok iyi olur. Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar dilerim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu