Manşet Haber

Harvard Üniversitesi Birincisi ‘Türk Dahi’

22 yaşındaki Türk Levent Alpöge, dünyanın en önemli okullarından biri olarak kabul edilen Harvard Üniversitesi’ni 4 üzerinden 4 not ortalaması alarak ‘Valedectorian’ derecesiyle mezun oldu. Alpöge çalışmalarını Cambridge’ta devam ettirecek

Dünyanın en prestijli okullarından Harvard Üniversitesi‘nde 2014 yılı birincisi Türk genciLevent Alpöge (22) oldu. Alpöge, hem matematik ve fizik lisans bölümlerinden, hem de aynı anda fizik yüksek lisans derecesi elde etti.

Başarılı genç, 4 üzerinden 4 not ortalaması ile “Tüm Üniversite Birincisi” (Valedectorian) olarak dün mezun oldu.

Başarılarla dolu bir eğitim hayatına sahip olan Alpöge, 2010’da henüz lise son sınıfı öğrencisiyken ABD çapında adayların katılımı ile gerçekleşen Intel Bilim Yetenekleri Yarışması’nda ABD Başkanı Barack Obama ve senatörler tarafından kutlanan 40 genç finalist arasına girdi.

Bunun sonucunda, “Ivy League” olarak ve akademik mükemmelliği ile tanınmış ABD’nin 8 en iyi üniversitesi tarafından kabul edildi.

Sayısız ödülü var

Alpöge, Harvard’ın matematik bölümünü seçti. Sayısız prestijli ödülü ve bursu bulunan Alpöge; American Mathematical Monthly, Journal of Combinatorial Theory, Journal of Number Theory, International Mathematics Research Notices dergilerine yazılar yazıyor; Harvard College Mathematics Review dergisinin de editörluğünü üstleniyor.

Alpöge, çalışmalarını önümüzdeki yıl Winston Churchill bursu ile İngiltere’deki prestijli Cambridge Üniversitesi‘nde sürdürecek. Daha sonraki yıl yine 8 Ivy League okullarından gelen doktora kabullerinin içinden Princeton’ı seçerek eğitimine devam edecek.Alpöge ailesi ile birlikte New York eyaletinin Long Island bölgesinde yaşıyor. Akademik başarılarının yanı sıra maratonlara katılan Alpöge koyu bir Beşiktaş hayranı.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Helal olsun ya ben bi öyp yi kazanamamışken millet neler başarıyor onun adına sevindim kendi adıma üzüldüm.Annemin hayalindeki evlat 🙂

  2. Geçen yıl, Nesin matematik kampında yetişmiş bir liseli gencin projesinin Türkiye’deki “uzman”lar ! tarafından yanlış ve yetersiz bulunarak reddedildiğini ama dünyadaki birçok iyi üniversitenin bu çocuğu projesiyle birlikte okullarına almak için sıraya girdiklerini okumuştum. Çocuk Almanya’ya gitmişti. Bu çocuklar Türkiye’ye dönüp neden kendilerini yaksınlar. Bugün bizim tv’ler ve gazeteler Harvart’tan birincilikle mezun olan bu gence değil, Harvart’tan mezun olan başka birine yer verdiler. Haberi bilenler bilir. Tartışma olmaması açısından söylemiyorum. Bizim yetenekli gençlere verdiğimiz değer bu kadar.

  3. kendisini tebrik ederim. fakat bizler kendi adımıza sevinecek bir durumda değiliz. kimse bana bilime, insanlığa hizmet ediyor/edecek demesin. bu hizmet hepsinden önce amerikaya yapılan hizmet olacaktır. olmak zorundadır. Amerika kimseyi çok sevdiğinden kabul etmiyor. kabul ettiği herkesten birşeyler bekliyor. kendince tutarlı bir politika ve tebrik etmek lazım. bunu yıllarca başarıyla uyguluyorlar. gelelim asıl meseleye. ülkemiz neden bu kadar geri kalmış. ülkemizde genç nüfus patlaması varken okullarımızdaki başarısızlığın sebepleri neler. hepsinin tek bir ortak cevabı var. bu ülke kötü yönetiliyor. ülkede kilit noktalarda kimi beceriksiz dünyadan bihaber, kimisi de dış güçlere çalışan yöneticiler görev yapmaktadır. milli eğitim ve yök bu işin göbeğindeki iki kurum. ülkemizde eğitim kalitesi her geçen yıl daha da düşmektedir.

  4. Eğer bir gün bir Amerikan gazetesi dünyaca ünlü bir Türk üniversitesinden birincilikle mezun olmuş Amerikalı bir genci haber yapıp onunla gurur duyduklarını söyler ve ona bu sebeple dahi derlerse eminin hepimiz çok daha fazla gururlanırız. Arkadaşı tebrik ediyorum. Umarım ülkesine olur yararı…

  5. Levent seni can-ı gönülden tebrik ediyorum tüylerim diken diken oldu. Helal olsun sana. Ne desem az . Türkiye’ye her girişinde alkışlarla karşılanman lazım. Allah başarılarının devamını eksik etmesin. .Bana bu duyguyu yaşattığın için sana tekrardan teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu