Akademik Personel | 02 Şubat 2021, Salı

Hanefi Bostan: “ÖYP’lilerin Yurt Dışı Yabancı Dil Öğrenim Sorunu Çözülsün”

7 Aralık 2013
Hanefi Bostan: “ÖYP’lilerin Yurt Dışı Yabancı Dil Öğrenim Sorunu Çözülsün”
       

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd.Doç.Dr.M.Hanefi Bostan, “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Araştırma Görevlilerinin yurt dışı yabancı dil öğrenim sorununun çözülmesi gerekiyor” dedi.

Hanefi Bostan yaptığı yazılı açıklamada, “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında üniversitelerde istihdam edilen araştırma görevlilerinin 2010 yılında yayınlanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na (ÖYP) ilişkin usul ve esaslarda 3 ay olarak belirlenen yurt dışı yabancı dil öğrenim süresi, 2012 yılında belirtilen esas ve usullerde 6 aya çıkarıldı. Bu imkandan faydalanabilmek için yabancı dil sınavından 65 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Aranan yabancı dil puanı yüksek olmakla birlikte güzel bir imkan olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu imkandan yararlanmak isteyen ÖYP araştırma görevlilerinin yurt dışında dil öğrenimine ilişkin şartlar Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu’nca belirlenmektedir. Ancak bu haktan faydalanmak için 7 bin ÖYP araştırma görevlisi sabır ve umutla beklenmektedir” dedi.

7 bin 996 kişiden 5 bin 396 kişinin yurtdışında dil eğitimi almak için gerekli olan 65 dil puan barajını geçtiği halde haklardan yararlanmadığını dile getiren Bostan, “ÖYP kapsamında 2010 yılında bin 726 kişi, 2011 yılında 2 bin 175 kişi, 2012 yılında 2 bin 342 kişi ve 2013 yılında bin 753 kişi olmak üzere toplam 7 bin 996 kişi atanmıştır. 2010 yılı haziran ayında 112, temmuz ayında 136, ağustos ayında 41 olmak üzere toplam 289 kişi Malta’ya yabancı dil öğrenmek amacıyla 3 aylığına gönderilmiştir. Bu tarihten itibaren konuya yönelik herhangi bir gelişme olmamış ve ÖYP araştırma görevlileri yabancı dil öğrenmeye gönderilmemiştir. Bu imkandan yararlanmak üzere çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi dilekçe vermesine rağmen henüz olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap alamamışlardır” ifadelerini kullandı.

Bazı ÖYP araştırma görevlilerinin doktora savunmalarını verecekleri konuma gelmelerine rağmen hala bu haktan yararlanmadığını belirten Bostan, şunları kaydetti:

“Bunlar doktora eğitimini tamamladıktan sonra ÖYP kapsamı dışında kalacakları için bu haktan faydalanamayacaktır. Konunun bu şekilde sürüncemede bırakılması nedeniyle program amacına ulaşamamış olacaktır. YÖK, üniversitelerarası gerçekleşen çalıştaylarda konuyla ilgili bilgi vermemekte, YÖK tarafından ilgili projelerin hazırlandığı ve farklı kurumlarda (Maliye Bakanlığı-Sayıştay vb.) bekletildiği söylenmekte, net bir cevap alınamamaktadır. Dolayısıyla ÖYP araştırma görevlileri konuya ilişkin muhatap bulamamakta, bu nedenden dolayı mağdur olmaktadırlar. ÖYP araştırma görevlilerinin kazanılmış bu haklarını kullanabilmesi için YÖK’ün gerekli çalışma ve düzenlemeyi bir an önce yapması gerekmektedir.”

Kaynak: İHA

       

Kolay Hobiler