GündemManşet Haber

Hanefi Bostan: “ÖYP’lilerin Yurt Dışı Yabancı Dil Öğrenim Sorunu Çözülsün”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd.Doç.Dr.M.Hanefi Bostan, “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Araştırma Görevlilerinin yurt dışı yabancı dil öğrenim sorununun çözülmesi gerekiyor” dedi.

Hanefi Bostan yaptığı yazılı açıklamada, “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında üniversitelerde istihdam edilen araştırma görevlilerinin 2010 yılında yayınlanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na (ÖYP) ilişkin usul ve esaslarda 3 ay olarak belirlenen yurt dışı yabancı dil öğrenim süresi, 2012 yılında belirtilen esas ve usullerde 6 aya çıkarıldı. Bu imkandan faydalanabilmek için yabancı dil sınavından 65 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Aranan yabancı dil puanı yüksek olmakla birlikte güzel bir imkan olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu imkandan yararlanmak isteyen ÖYP araştırma görevlilerinin yurt dışında dil öğrenimine ilişkin şartlar Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu’nca belirlenmektedir. Ancak bu haktan faydalanmak için 7 bin ÖYP araştırma görevlisi sabır ve umutla beklenmektedir” dedi.

7 bin 996 kişiden 5 bin 396 kişinin yurtdışında dil eğitimi almak için gerekli olan 65 dil puan barajını geçtiği halde haklardan yararlanmadığını dile getiren Bostan, “ÖYP kapsamında 2010 yılında bin 726 kişi, 2011 yılında 2 bin 175 kişi, 2012 yılında 2 bin 342 kişi ve 2013 yılında bin 753 kişi olmak üzere toplam 7 bin 996 kişi atanmıştır. 2010 yılı haziran ayında 112, temmuz ayında 136, ağustos ayında 41 olmak üzere toplam 289 kişi Malta’ya yabancı dil öğrenmek amacıyla 3 aylığına gönderilmiştir. Bu tarihten itibaren konuya yönelik herhangi bir gelişme olmamış ve ÖYP araştırma görevlileri yabancı dil öğrenmeye gönderilmemiştir. Bu imkandan yararlanmak üzere çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi dilekçe vermesine rağmen henüz olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap alamamışlardır” ifadelerini kullandı.

Bazı ÖYP araştırma görevlilerinin doktora savunmalarını verecekleri konuma gelmelerine rağmen hala bu haktan yararlanmadığını belirten Bostan, şunları kaydetti:

“Bunlar doktora eğitimini tamamladıktan sonra ÖYP kapsamı dışında kalacakları için bu haktan faydalanamayacaktır. Konunun bu şekilde sürüncemede bırakılması nedeniyle program amacına ulaşamamış olacaktır. YÖK, üniversitelerarası gerçekleşen çalıştaylarda konuyla ilgili bilgi vermemekte, YÖK tarafından ilgili projelerin hazırlandığı ve farklı kurumlarda (Maliye Bakanlığı-Sayıştay vb.) bekletildiği söylenmekte, net bir cevap alınamamaktadır. Dolayısıyla ÖYP araştırma görevlileri konuya ilişkin muhatap bulamamakta, bu nedenden dolayı mağdur olmaktadırlar. ÖYP araştırma görevlilerinin kazanılmış bu haklarını kullanabilmesi için YÖK’ün gerekli çalışma ve düzenlemeyi bir an önce yapması gerekmektedir.”

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. MÜJDE! AVRUPA BİRLİĞİ’NE VİZELER KALKIYOR.

  Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonucunda 3,5 yıl içerisinde Türk’ler vize almadan AB ülkelerine gidebilecek.
  Sadece pasaporta sahip olan bir kişi, uçak bileti aldıktan sonra doğrudan AB ülkelerine seyahat edebilecek.
  Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’den giden turistler sayesinde ekonomik olarak da büyük kazanımlar elde edecek.
  Avrupa’daki otellerin doluluk oranı açısından en yüksek kapasiteye çıkacağı tahmin ediliyor.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve AB Komisyonu içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström ile Brüksel’de ortak bir basın toplantısı düzenleyerek en geç 3,5 yıl içinde tam vize muafiyetine geçileceğini belirttiler.
  Bu mutabakat ile Türkiye’nin vize muafiyeti ile geri kabul anlaşması arasında paralel bir süreç izlenecek. Türkiye, Avrupa Birliği ile uzlaşmanın ardından Haziran 2012′de paraf attığı geri kabul anlaşmasını imzalayacak. Ardından eşzamanlı olarak vize muafiyetine yönelik müzakereler başlayacak.
  Geri kabul anlaşmasıyla Türkiye, kendi üzerinden Avrupa Birliği’ne yasa dışı yollardan giden üçüncü ülke vatandaşlarını geri almayı kabul edecek.
  Geri kabul anlaşması yürürlüğe girdikten sonra, karşılıklı bir izleme sürece süreci olacak ve taraflar karşılıklı yükümlülüklerini yerine getirirse 3.5 yıl sonra TC vatandaşlarına AB vizesi kalkacak.

  Ekrem ÇELİKİZ

 2. Değerli ÖGEDER yöneticileri, akademik zam konusundan sonra bu konuyu gündeme getirsek çok güzel olur. Ayrıca herhangi bir dilden 65′ i geçen bir arkadaşı muhakkak 65′ i geçtiği dil için yurt dışına gitmesi zorunluluğu ortadan kalkmalı, benim yabancı dilim İngilizce ve 65 şartını sağladım ancak akademik açıdan Almanca’yı da öğrenmem gerekiyor. Bu konuda ödeneğimizin kullanılmasına da izin verilmiyor, azıcık olan maaşımızla bir de dil kurslarına para ödemek zorunda kalıyorum. Halbuki YÖK bir seçenek tanısa, illaki 65 aldığın dil için değil de ikinci bir dil için de gidebilsek ya da en azından ödeneğimizi bu yolla kullanabilsek sorun çözülmüş olur.

  1. Değerli Hocam, “akademik zam” konusundan sonra kazanılmış bir hak olan “65 ve üzeri dil puanı” alarak atanan araştırma görevlilerinin muzdarip oldukları bu konuda, ilgili makamlara daha önce yazılı bir rapor sunulmuş olup, en yakın zamanda fiilen yapılacak görüşmeler sonucunda bu konunun netleşeceğini dileyerek sizlerle paylaşacağımızı söyleyebiliriz. Ayrıca “ikinci bir dil için” kazanılmış olan yurt dışı dil eğitimi hakkının kullanılıp kullanılmayacağı konusunu da yetkili makamlara taşıyacağız. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu