Akademik Personel | 26 Mayıs 2019, Pazar

Harvard : Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Hakkında Daha Fazla Araştırma Gerekli

16 Nisan 2018
Harvard : Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Hakkında Daha Fazla Araştırma Gerekli
       

Hamilelikte antidepresan kullanmaya devam etmek veya bırakmaya karar vermek, bir kadının alması gereken en zor kararlardan biridir. Depresyon tedavi edilmezse hem anne hem de bebek üzerinde zararlı etkileri olabilir. Ancak, hamileyken antidepresan kullanmak bebek için problem riskini artırabilir.

Hamilikte antidepresan kullanıp kullanmamaya karar verirken sağlığınızı, doğmamış çocuğunuzun sağlığını ve diğer çocuklarınız da dahil olmak üzere ailenizin esenliğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca doktorunuzla görüşmeden önce asla bir adım atmamalısınız. Bir kadın doğum uzmanı ve psikiyatrist birlikte karar vermelidir. Doktorunuzla ilaçlarınıza devam etmenin ya da bırakmanın artıları ve eksilerini konuşabilmelisiniz.

Hamilelik ve Depresyon

Birçok kadın depresyonla savaşıyor ve semptomları için antidepresanlara ihtiyaç duyuyor. Geçmişte gebeliğin depresyona karşı koruduğu düşünülüyordu. Ancak bilim adamları artık bunun doğru olmadığını fark ettiler. Ayrıca gittikçe daha fazla sayıda kadın antidepresan kullanmaya başlıyor. Bir çalışmada, 1998 ve 2005 yılları arasında, her 20 kadından birinin, gebe kalmadan ya da hamilelikten üç ay önce bir antidepresan kullandığı bildirilmiştir.

Hamilelikte antidepresan kullanımının güvenliğiyle ilgili sorular vardır. Ancak araştırmalar, birçok selektif antidepresanın, özellikle selektif serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI) genellikle güvenli olduğunu göstermektedir. Doğum kusurları ve diğer problemler mümkündür. Ancak risk çok düşüktür.

Uzmanlar Ne Diyor?

Hem psikiyatri uzmanları hem de kadın doğum uzmanları, hafif depresyon geçirdiyseniz ve en az altı aydır sorun yaşamıyorsanız, hamile kalmadan önce ya da hamileyken doktor gözetiminde antidepresan kullanmayı bırakabileceğinizi düşünüyor. Psikoterapi ve gerekli yaşam tarzı düzenlemeleriyle birlikte depresyonu yönetebilirsiniz. Antidepresan kullanımını azaltmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

 • Düzenli olarak bir terapistle konuşun
 • Daha fazla egzersiz yapın
 • Dışarıda daha fazla zaman geçirin
 • Pratik yoga ve meditasyon öğrenin
 • Stresinizi en aza indirgeyin

Ancak, uzmanlar, aşağıdakilerden herhangi biri geçerliyse hamilelikte antidepresan kullanımının hem siz hem de bebeğiniz için daha iyi olacağını belirtmektedir:

 • Şiddetli veya tekrarlayan depresyon varsa
 • Bipolar bozukluk gibi başka akıl hastalıkları geçmişiniz varsa
 • Bir kere dahi olsa intihara kalkıştıysanız

Riskleri Bilin!

İlaçlar gebelikte güvenli kabul edilebilir. Antidepresanların büyüyen bebek üzerindeki etkileri ile ilgili araştırma bulguları karışıktır. Bir çalışma, belirli bir tür antidepresanın risk oluşturabileceğini söylerken diğer çalışma bunu kabul etmeyebiliyor. Ayrıca, bebek için riskler, antidepresanın türüne ve hamilelikte ne zaman alındığına bağlı olarak farklı olabilir.

Hamilelikte Antidepresan Kullanımının Bebek İçin Riskleri Nelerdir?

 • Yeni doğan bebekte (PPHN) persistan pulmoner hipertansiyon (akciğerlerdeki kan damarları sorunu)
 • Düşük
 • Kalp kusurları
 • Anensefali (omurilik ve beyni etkileyen), craniosynostosis (kafatasını etkileyen), omphalocele (abdominal organları etkileyen) ve ekstremite bozuklukları dahil doğum kusurları
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Düşük Apgar skoru

Ek olarak,henüz rahimdeyken antidepresanlara maruz kalan bebekler, aşağıdaki gibi yoksunluk belirtileri yaşayabilir:

 • Solunum problemleri
 • Titreme
 • Sinirlilik
 • Besleme sorunları
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
 • Ses zayıflığı

Bu belirtilerden hiçbirinin bebeğe uzun vadede herhangi bir zarar vereceği düşünülmemektedir. Antidepresan maruziyetinin, gelişim ve davranış üzerindeki uzun vadeli etkisi hala belirsizdir. Ayrıca çalışmalar, rahimdeyken antidepresanlara maruz kalan çocuklarda IQ, davranış, duygu durum, dikkat veya aktivite düzeylerinde anlamlı bir fark bulamamıştır.

Hamilelikte Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediği takdirde, depresyon hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Depresyonda olan kadınların kendilerine iyi bakmaları zordur. Örneğin, sağlıklı beslenmeyebilir veya doktor randevularını kaçırabilir. Ayrıca, depresyonu olan kadınların, alkol almak, sigara içmek veya hamilelik sırasında uyuşturucu almak gibi riskli davranışlarda bulunma olasılığı daha yüksektir. Bu eylemlerin hepsi, bebek için düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı dahil olmak üzere potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tedavi edilmeyen depresyon ayrıca, aile dinamiğine zarar verebilir. Bu, eşiniz ve diğer çocuklarınızla ilişkinizde sorun oluşacak demektir. Daha büyük çocuklarınız varsa, onlara bakmanız da gerekiyor. Eğer depresyon ailenize bakmanızı engelliyorsa, bu süre boyunca antidepresan almanız gerekebilir.

Artılarını ve Eksilerini İyice Tartmak Gerekiyor!

Antidepresan kullanımıyla ilişkili risklerin bilinmesi önemlidir. Tüm gebelerin çoğunda herhangi bir doğum kusuru olan bir bebeğe sahip olma riski ortalama % 3’tür. Araştırmacılar antidepresanların belirli doğum kusurları riskini artırabileceğini söylediğinde, sadece hafif bir artıştan bahsediyorlar.

Örneğin, bir çalışma, antidepresanların bebeğin Persistan pulmoner hipertansiyon (PPHN) ile doğma riskini % 1 oranında artırdığını göstermiştir. Dolayısıyla, hamilelik sırasında bir antidepresan alsanız bile, bebeğinizin bir problemi olması riski hala çok düşüktür. Diğer çalışmalar, antidepresanlar ve PPHN ile ilişkili farklı risk düzeyleri göstermektedir. Yani risk daha da düşük olabilir.

Hamile Kalmayı Planlıyorsanız?

Hamile değilseniz ve hamile kalmayı planlıyorsanız, kullandığınız antidepresanınızın güvenliği konusunda endişeleriniz varsa farklı bir ilacı denemek isteyebilirsiniz. Yine, bunun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını anlamak için doktorunuzla konuşun.

Ne Yapmalısınız?

Risk ne kadar küçük olursa olsun, bir anne bebeğine gereksiz yere ilaç vermek istemez. Hamilelikte antidepresan kullanımına karar vermek kolay değildir. Kendi sorunlarınıza bakmalı ve sizin için belirtilen riskler ve faydalara dayanarak karar vermelisiniz. Siz ve doktorunuz hamilelik sırasında ilaçları bırakabileceğinizi düşünüyorsanız, önce psiyatrist doktorunuzla konuşmadan ilacınızı almayı asla bırakmayın. Hamile olduğunuzda bir antidepresana ihtiyacınız varsa, panik yapmayın. Unutmayın, gebelikte antidepresanların çoğu ile ilişkili riskler son derece düşüktür. Tedavi edilmeyen depresyon daha büyük bir risk oluşturabilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/baby/pregnancy-and-antidepressants#1

https://www.health.harvard.edu/blog/antidepressants-and-pregnancy-201605199641

https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-antidepresan-kullanmak-zararli-mi

       

BENZER HABERLER