Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Hacettepe’de Öğrenciler ve Akademisyenler Fişleniyor mu?

6 Eylül 2014
Hacettepe’de Öğrenciler ve Akademisyenler Fişleniyor mu?
       

Hacettepe Üniversitesi’nde özel güvenlik şirketi, Rektörlük ve polisin birlikte yürüttüğü çalışma ile öğrenci ve akademisyenlerin fişlendiği iddia edildi.

Hacettepe Üniversitesi’nde özel güvenlik elemanı olarak çalışırken “ideolojik öğrencilerle görüştüğü” gerekçesiyle işten atıldığını söyleyen Burak Hoşgül, akademisyen ve öğrencilerin kampüs içerisinde fişlendiğini, bilgilerinin Rektörlüğün onayıyla polise bildirildiğini iddia etti. Evrensel gazetesinden Berivan Balkay’ın haberine göre, özel güvenlik çalışanlarına dağıtılan, “Üniversitede faaliyet gösteren sol gruplar” adı altındaki belgede KESK’e bağlı Eğitim Sen’in ismi de yer alıyor. Hoşgül, özel güvenlik elemanlarının fişleme karşılığında gündüz vardiyasına alındıklarını söyledi. Haberde Rektör Murat Tuncer’e konuyu sormak için ulaşma çabasının ise sonuçsuz kaldığı belirtildi.

ÖĞRENCİLERE NUMARA VERMİŞLER

Hoşgül, aralarında “Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde Faaliyet Gösteren Sol Gruplar ve Sürekli Yayınları” adlı bir belgenin de olduğu çok sayıda dosyanın özel güvenlik elemanlarına dağıtıldığını öne sürdü. Söz konusu belgede bazı sendika, dernek ve siyasi partilerin isimleri sıralanıyor ve yanlarında söz konusu kurumlarla ilişkilendirilen gazete ve dergilerin isimleri bulunuyor. Belgede öğrenciler yakın oldukları iddia edilen politik gruba göre sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmaların içinde de öğrenciler hakkında, “Bir numara”, “İki numara”, “Üç numara” gibi tanımlar yapılıyor.

FOTOĞRAFLARI REKTÖRLÜK MÜ VERDİ?

2012 yılında hazırlanan ve 2013 yılının kasım ayında “GüvenlikMerkez” adlı bir bilgisayarda son hali verilen belgede, öğrencilerin fotoğrafları da yer alıyor. Fotoğrafların bir kısmı basın açıklaması ve çeşitli protestolarda çekilmiş. Ancak Hoşgül bazı öğrencilerin fotoğraflarının, öğrenci işlerindeki dosyalarından çekilmiş olduğunu belirterek bunu da “Rektörlüğün durumdan haberdar olduğu” şeklinde değerlendiriyor. Fotoğrafların tamamına yakınında tarih olarak Kasım 2012 tarihinin yazması dikkat çekiyor.

Bazı öğrencilerin fotoğrafları ise Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden alınmış. En ilgi çekeni ise üç öğrencinin bir arada olduğu bir fotoğrafta, her öğrenciye oklarla “bir”, “iki”, “üç” şeklinde numara verilmiş olması.

‘MUHALİF ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜYORUM DİYE ATILDIM’
Hacettepe Üniversitesi’nde muhalif öğrencilerle arası iyi olduğu için işten atıldığını belirten Burak Hoşgül, öğrencilerin özel güvenlik şirketinde görevli amirler ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde fişlendiklerini iddia etti. Amirler tarafından düzenli olarak polise bilgi verildiğini ifade eden Hoşgül, amirlerin talimatıyla güvenlik elemanlarına öğrenciler hakkında tutanak tutturulduğunu belirtti. Hoşgül, çalışanların, “Vardiyalarının gündüze alınması” ya da “Vardiyalarının sabit kalması” vaadiyle tutanak tutmaya ikna edildiklerini söyledi. Toplanan bilgilerin emniyete verildiğini iddia eden Hoşgül, “Güvenlik Merkezinde dosyalar var. Bir ara, yeni gelen güvenlikçilere K Salonu’nda projeksiyon ile bu dosyayı gösterip, tek tek öğrencileri tanıtacaklardı. Ama sonrasında hem güvenlikçilerden birisi suç duyurusunda bulunur diye korktular, hem de yasal olmadığını düşünüp vazgeçtiler” dedi.

BELGEYE GÖRE PROFESÖRLER DE FİŞLENMİŞ

Bu iddialara konu olan belgede dikkat çeken bir nokta ise Eğitim Sen’in de listeye alınması. “EĞİTİMSENLİLER” adlı başka bir belgede ise aralarında profesörler ve bölüm başkanlarının da bulunduğu akademisyenlerin isim ve fotoğrafları yer alıyor. Akademisyenlerin fotoğrafları da sosyal paylaşım sitelerinden toplanmış. İddiaları gündeme getiren Burak Hoşgül, özellikle öğrencilerle arası iyi olan akademisyenlerin kampüs içerisinde takibe alındıklarını, bilgilerinin polisle paylaşıldığını belirtiyor.

Kaynak: Radikal

       

Kolay Hobiler