Akademik Personel | 29 Ocak 2021, Cuma

Hacettepe, Erasmus’ta ‘En İyi Hibe Kullanan Üniversite’ Oldu

Hacettepe, Erasmus’ta ‘En İyi Hibe Kullanan Üniversite’ Oldu
       

Hacettepe Üniversitesi (HÜ), Uluslararası Öğrenci Değişim Programı’nda (Erasmus) bütçe yönetimi sıralamasında 700 bin avrodan fazla hibe kullanan üniversiteler sıralamasında en iyi hibe kullanan üniversite olarak birinci oldu.

HÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversitelerinin başarı ve talep göstergesinin her yıl daha ileriye gittiğini belirtti. Tuncer, ” Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Değişim Programı fonlarının kullanılma verimliliği açısından 7’nci sıradan ilk sıraya yükseldi. Bu, çok büyük bir gurur ve onur” dedi.

En yakın üniversitenin kendilerinin 7 puan aşağısında olduğunu belirten Tuncer, “Biz, yüzde 98.9 puana sahibiz. Bu, yeni açıklanan 2012-2013 verisidir” diye konuştu. Diğer üniversiteler arasında farkların çok az olmasına karşın, yükseköğretim kurumunun çok ciddi bir farkla birinci sıraya yerleştiğini söyledi.

Sıralamada, Çukurova ikinci, İstanbul Teknik üçüncü, Ortadoğu Teknik dördüncü, Marmara beşinci, Ankara altıncı, Ege yedinci, Yıldız Teknik sekizinci, Anadolu dokuzuncu ve Bilkent Üniversitesi onuncu sırada yer aldı.

Kanser araştırmalarına yönelik çalışmalarda Ortadoğu’da lider

Üniversitelerinin bilimsel araştırmalar açısından da çok başarılı olduğunun anlatan, hem yurtiçi hem yurtdışında yürütülen bilimsel kanser çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

Üniversitelerinde araştırmaların, klinik çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Tuncer, Hacettepe Üniversitesi olarak kanser araştırmalarına yönelik çalışmalarda bölgede tek isim olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Tuncer, Türkiye’de İstanbul, 9 Eylül ve Hacettepe Üniversitesi’nde olmak üzere üç büyük kanser enstitüsünün bulunduğunu söyleyerek, “Hacettepe Kanser Enstitüsü, bilimsel yayınlar ve kanser araştırmaları açısından lider durumda” dedi.

Tuncer, yurtdışından araştırmacıların Türkiye’ye gelerek araştırmalara katılmasını istediklerini, buradan hekimlerin ihtiyaç duyulan ülkelere giderek bilimsel araştırmalara destek vermesini arzu ettiklerini söyledi. Hacettepe Üniversitesi’nin onkoloji okulu gibi görev yapması için çaba harcadıklarını dile getiren Tuncer, “Kuveyt, Katar, İsrail, Irak, Suriye gibi ülkelerle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler