Akademik Personel | 22 Haziran 2021, Salı

Hacettepe Eğitimde Birinci

Hacettepe Eğitimde Birinci
       

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından  geçen yılın KPSS verileri  kullanılarak  “Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne  Katılanların Üniversitelere Göre Başarı Dağılımı” taslak raporu hazırlandı.

 

Buna göre, KPSSP-10 testinden en yüksek başarıyı eğitim fakültesi  çıkışlı matematik öğretmenliği mezunları 86,46 puan ortalamasıyla elde etti. Alan  sorularının yer aldığı KPSSP-121 testindeki en iyi başarıya ise Fen Edebiyat  Fakültesi fizik bölümü mezunları 83,18 puan ortalamasıyla ulaştı.

 

MEB, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne katılanların üniversitelere  göre başarı dağılımlarına ilişkin taslak rapor hazırladı.

Rapora göre, öğretmen adayları, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim  kurumlarında genel kültür, özel alan bilgisi ve pedagojik formasyon ağırlıklı bir  eğitim alırken, KPSSP-10 Sınavı’nda Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim  Bilimlerinden, KPSSP-121 testinde de alanlarından teste tabi tutuluyor. 

Öğretmenlerin her iki sınavda da aldıkları puanlar, genel yetenek  0,15; genel kültür 0,15; eğitim bilimleri 0,20; öğretmenlik alan bilgisi testi  ise 0,50 şeklinde hesaplanıyor. 

MEB, ÖSYM ve Devlet Personel Başkanlığı arasında imzalanan protokol  gereği  Temmuz 2013’te Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (KPSSP-121) uygulandı.  Sınava 142 bin 645 öğretmen adayı katıldı.

 

Böylece 9 Eylül 2013 tarihinde ilk ataması gerçekleştirilen 36 bin 488  öğretmenden yüzde 68’i KPSSP-10 sınavı ve KPSSP-121 testine göre, yüzde 32’i ise  KPSSP-10 Sınavı’ndan aldığı puana göre atamaları gerçekleştirildi.

Ataması yapılan 24 bin 783 öğretmenin yüzde 72’si eğitim fakültesi,  yüzde 28’i ise fen ve edebiyat fakültesi çıkışlı olduğu belirlendi. KPSSP-121  testine katılan ve ataması gerçekleştirilen öğretmenlerin yüzde 52’sinin fen  edebiyat, yüzde 48’inin ise eğitim fakültesi çıkışlı olduğu belirtildi. 

Raporda, fakültelere göre atama dağılımında eğitim fakültesi bölüm  sayısının 61, fen edebiyat fakültesi bölüm sayısının ise 48 olduğu göz önünde  bulundurulması gerektiğine işaret edildi. 

 

Öğretmenlerin alan bilgisi notları da belli oldu 

Rapora göre, eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi çıkışlı  öğretmenlerin KPSSP-10 ve KPSSP-121 testlerinden aldıkları puanların dağılımı da  belli oldu.

Sınava giren fen edebiyat mezunları ve eğitim fakültesi mezunları  arasında KPSSP-121 testinde en yüksek ortalama puan başarısını gösteren bölüm,  83,18 puanla Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunu öğretmenler gösterdi. 

Bunun yanında Eğitim Fakültesi Matematik öğretmenliği mezunları da  KPSSP-10 testinden en yüksek başarıyı gösteren öğretmen adayları oldu. Buna göre,  bu puan türünde matematik öğretmeni mezunlarının ortalama puanı 86,46 olarak  gerçekleşti. 

 

Eğitim fakültesi öğrencileri daha başarılı çıktı 

KPSSP-121 testine katılan öğrencilerin fakültelere göre dağılımına  göre ise eğitim fakültesi mezunu öğrencilerin puanlarının toplamı 70,72 iken  fen-edebiyat fakültesi mezunu öğrencilerin puanlarının toplamı 69.11 oldu.

KPSSP-121 testine katılan öğretmen adaylarının yüzde 62’si kadın ve  yüzde 38’i erkek olduğu ortaya çıkarken erkeklerin  ortalama puanı 61,3; bu oran  kadınlarda 62,12 olarak gerçekleşti. 

 

Hacettepe birinci sırada 

Öğretmenlik alan bilgisi testi olan KPSSP-121 testine katılan  öğrencilerin üniversitelere göre dağılımında, 80,7 katılım başarı ortalaması ise  Hacettepe Üniversitesi mezunu öğrenciler ilk sırada yer aldı.

Taslak raporun “öneriler” bölümünde, “Türkiye’de öğretmenlik sonrası  çözümler yerine eğitim fakültelerine öğrenci alımı esnasında ülke ihtiyaçları  doğrultusunda istatistiki bilgilerden yola çıkarak kontenjanların belirlenmesi ve  bu kontenjanlara öğrenci alımında her üniversitenin belirli kriterlerde yetenek,  tutum, kişilik gibi testleri uygulamaları ve hatta bireysel mülakatlarla bu  testleri desteklemeleri faydalı olacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Eğitim fakültelerine öğrenci alımı için YGS ile birlikte tutum,  yetenek ve bireysel mülakat sınavlarının da gerçekleştirilebilmesi de önerildi. 

 

Kaynak: Sabah

       

Kolay Hobiler