Akademik Personel | 24 Mart 2019, Pazar

Hacettepe ‘Dünyayı Değiştirecek Fikirler’ Arıyor

Hacettepe ‘Dünyayı Değiştirecek Fikirler’ Arıyor
       

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) ve Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezince (HT-TTM) düzenlenen yarışmayla sağlık bilimleri ve ileri teknoloji alanlarında ‘dünyayı değiştirecek’ fikirler aranıyor.

HÜ, Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında, sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler alanlarında, teknoloji tabanlı sanayiye uygulanabilir yenilikçi iş fikirleri ve ürünlerin ortaya çıkarılmasına ve hayata geçirilmesine destek verecek.Bu kapsamda, HÜ ve HT-TTM tarafından ‘Sıra sende. Hamleni yap, dünyayı değiştir’ sloganıyla ‘Hamle İnovasyon Yarışması’ düzenlendi.

Yarışmaya başvurular ‘www.hacettepehamle.com’ internet adresinden 25 Şubat 2015’e kadar yapılabilecek.

‘Dünyayı değiştirmek için hamle sırası sizde’

HÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, daha iyiyi yakalayabilmek için değişimi zorlayan, katma değer üreten ve görev tanımının sınırlarını aşmaya hazır bir üniversite olduklarını söyledi.

Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezinin üniversitelerdeki akademik ve teknik bilgi birikimini endüstriye aktarma, üniversite-sanayi-uluslararası teknoloji ağları arasında ara yüz olma amacıyla kurulduğunu belirten Tuncer, merkezin, girişimcilere fikirlerini uygulamaya dönüştürüp, ticarileştirilmesi sürecinde de yardımcı olduğunu belirtti.

Tuncer, “Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması ile de yenilikçi iş fikirlerinin, hayata geçirilmesi için fikir aşamasından pazara kadar uzanan süreçte geniş kapsamlı olanaklarla desteklenmesi amaçlanıyor” dedi.

Dereceye girecek yenilikçi iş fikirlerinin, sanayi üretimine dönebilmesi için geçirilecek zorlu ve maliyetli sürecin merkez tarafından kolaylaştırılacağını vurgulayan Tuncer, paydaş firmalara, yarışma sonrası beğendikleri iş fikri sahipleriyle öncelikli görüşme imkanının da verileceğini belirtti.

Tuncer, sağlık bilimleri ya da ileri teknolojiler alanlarında dünyayı değiştirecek fikri olanları yarışmaya davet ettiklerini belirterek, “Dünyayı değiştirmek için hamle sırası sizde diyoruz” diye konuştu.

Ücretsiz patent başvurusu imkanı

Yarışma, “sağlık bilimleri” ve “ileri teknolojiler” olmak üzere 2 ayrı kategoride düzenleniyor. Yarışma sonucunda her kategoride 3’er projeye 60 bin liralık para ödülü verilecek. Birinciler 15 bin, ikinciler 10 bin, üçüncüler ise 5 bin lira alacak.

Yarışmada dereceye girenlere, yatırımcı bulma desteğinin yanında Hacettepe Teknokent’te bir yıl ücretsiz ofis alanı tahsis edilerek, kuluçka desteği ile ücretsiz patent başvurusu ve ücretsiz TÜBİTAK 1512-KOSGEB başvuru dosyası hazırlanması imkanları da sunulacak.

Üniversitelerde öğrenim gören lisans-lisansüstü öğrenciler, akademisyen ve araştırmacılar ile 18 yaşını doldurmuş herkes yarışmaya başvurabilecek. Beş kişiyi aşmamak şartıyla grup başvuruları da kabul edilecek.

Yarışmaya katılabilmek için iş fikri veya ürünün piyasaya sürülmemiş ve herhangi bir lisans anlaşması yapılmamış olması koşulları aranacak.

Projelerde ‘yeni ürün/sistem geliştirilmesi, ürün kalitesi veya standart yükseltilmesi, üretimle ilgili yeni teknoloji geliştirilmesi, dünyada mevcut yeni teknolojinin Türkiye koşullarına uyarlanması’ özellikleri aranacak.

Yarışmanın finali ise 7 Mayıs 2015’te yapılacak.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER