Akademik Personel | 26 Mayıs 2018, Cumartesi

Gürültü Kirliliği Yeni Neslin Duymasını Engelleyecek

19 Şubat 2015
Gürültü Kirliliği Yeni Neslin Duymasını Engelleyecek
       

Artan gürültü kirliliği nedeniyle yeni nesil, artık doğal sesleri duyamayacak. Bu uyarının sahibi olan bilim insanları, işitme yetisindeki kaybın, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozacağı görüşünde.

Amerikalı araştırmacılar, kentlerdeki gürültü kirliliğinin özümseme seviyesini aştığı için insanların artık doğal sesleri duyma yetisini kaybedecekleri uyarısında bulundu. Bunun sonucunda doğadaki sesleri duymayan sağır bir nesil yetişeceğine işaret eden araştırmacılar, kentlerde sürekli gürültüye maruz kalan insanların sağlık ve mutluluğa da katkıda bulunan doğal sesleri duyamayacakları ve deneyimlemeyeceklerini söyledi. Yeni yapılan bilimsel çalışmalarsa, su , rüzgar ve kuş sesi gibi doğal seslerin hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yararlı olduğunu ortaya koyuyor.

Doğal sesleri dinleyenlerin stresten daha çabuk ve hızlı kurtuldukları, hafızalarının daha etkili çalıştığı görülüyor. Araştırmacılar, insanlara sık sık şehir gürültüsünden uzaklaşıp, doğadaki seslere kulak vermeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Kaynak: NTV

       

BENZER HABERLER