Akademik Personel | 18 Eylül 2019, Çarşamba

Gümüşhane’li Kadınlar Kültürlerini Yaşatmaya Çalışıyorlar

28 Ocak 2017
Gümüşhane’li Kadınlar Kültürlerini Yaşatmaya Çalışıyorlar
       

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde yaşayan kadınlar atalarından kalma ‘ala kilim’ kültürünü yaşatarak gelecek nesillere bırakmaya çalışıyorlar.

Şiran ilçesinde yaşayan kadınlar ata yadigarı olan, her motifinin ve kullanılan rengin ayrı anlam taşıdığı ala kilim dokuma işini açılan kurslarda yaşatarak unutulmasına mani oluyorlar.

Ala kilim dokumacılığını yaşatarak hem kadınlara iş imkanı hem de unutulmaya yüz tutmuş bir kültür değerinin yaşatılmasına vesile oluyorlar.

Ala kilim el tezgahlarında, tamamen yünden ve doğal kök boyalarıyla yapılırken günümüz teknolojisi ve insanların alternatif ürünlere yönelmesiyle unutulmaya başlanmıştı. Şiran Belediyesi her motif ve rengi ayrı anlam taşıyan kültürün unutulmaması için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile iş birliği yaparak dört yıl önce ala kilim dokumanın öğrenilmesi ve öğretilmesi için çalışmalar yapmaya başladı.

Açılan kursta kursiyerler ala kilim motiflerinden başka Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı Forsunu da kilimlere işlediler.

Şiran Belediye Başkanı olan Yavuz Altıparmak, ala kilimin önemli kültürel varlığımızdan birisi olduğunu ve motiflerin ata yurdu olan Orta Asya’dan geldiğini ve unutulmak üzere olduğunun altını çizdi. Altıparmak, bu kültürü canlandırabilmek için dört yıl kadar önce SODES kapsamında proje hazırlayarak eski kilim motiflerini topladıklarını söyledi. Altıparmak ayrıca köylerden toplanan kilim motiflerini kitapçık haline getirildiğini, halk eğitim merkezi müdürlüğü yardımıyla açılan kursun devam ettiğini açıkladı.

Altıparmak, hem kültürün devam etmesi hem de kadınlara istihdam sağlaması amacıyla kursu açtıklarını ve hedeflerine ulaşabildiklerini aktardı. Projenin on beş kursiyer ile İŞKUR desteği ile devam ettiğini, amaçlarının kursiyer sayısının otuza çıkarmak olduğunu söyledi.

Ayrıca Yavuz Altıparmak kullanılan renklerin motiflere uygun olarak seçildiğini, al kilim motiflerinden başka Türkiye haritası üzerine Türkiye bayrağı, Cumhurbaşkanlığı Forsu ve Şiran’ın mimarisine ait bazı örneklerin işlendiğini söyledi.

AA