Akan HaberBilim-Teknoloji

Google+’a Erişim Engeli!

Twitter ve YouTube’dan sonra Google+’a da engelleme geldi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı sitenin Türkiye’den erişimini durdurdu.

Arama motoru devi ABD’li Google‘ın sosyal ağı olan Google+’a, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı TİB tarafından erişim yasağı getirildi.

Türk kullanıcıların giremediği site ile ilgili olarak TİB’in site sorgulama sayfasında 10 Haziran tarihli karar üzerine kapatıldığı bilgisi yer alıyor.

DNS ayarlarını değiştirmeyen veya VPN uygulamalarını kullanmayan kullanıcılar plus.google.com adresine girmeye çalıştığında siteye erişim sağlayamıyor. Kararı BTK’nın internet sitesi sorgulama sayfasında kontrol ettiğimizde ise TİB’in site üzerinde idari tedbir uyguladığı ortaya çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Daha önce YouTube ve Twitter gibi sosyal ağlar da engellenmişti. YouTube 67 gün engellenmiş ve Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile açılmıştı.

Google+’ın neden kapatıldığı ile ilgili resmi bir bilgi bulunmuyor.

blank

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu