Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

GÖKTÜRK’ler lemurları besleyen robot tasarladı

GÖKTÜRK’ler lemurları besleyen robot tasarladı
       

“FIRST Robotics Competition” yarışmasında “en yaratıcı takım” ödülünü kazanan GÖKTÜRKLER ekibi, Darıca Hayvanat Bahçesi’nde tasarlamış oldukları robot ile lemurlara yiyecek verdi.

Geçtiğimiz kasım ayında ikincisi düzenlenen “FIRST Robotics Competition”da “en yaratıcı takım ödülünü kazanan Atalar Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Göktürkler ekibi Darıca Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ettiler.

Öğrenciler beraberinde getirdikleri kendi tasarımları olan robota müdahale etmeden uzaktan kumanda ederek robotu fıstık dolu bir kova ile lemur barınağına soktular. Robotun kovasından fıstık almaya çalışan lemurlar ilginç kareler oluşturdu.

Takımın mentörü olan öğretmen Okan Özkan, “FIRST Robotics Competition”ın her yıl FIRST Vakfı tarafından lise öğrencilerinin katılımları ile uluslararası düzeyde bir robotik yarışması olduğunu belirtti.

Özkan, bu robotik yarışmasının her sene belirlenen bir tema dahilinde düzenlendiğini söyleyerek, öğrencileri ile geliştirdikleri robotlar ile belirli bir noktaya top fırlatma, tırmanma, dengede kalabilme gibi işlevleri başarmaya çalıştıklarının altını çizdi.

“Yerden simidi alıp asabilecek robot tasarlayacaklar”

Özkan, Kasım 2016’da ikinci defa düzenlenen yarışma için GÖKTÜRKLER takımını kurduklarını, bir sonraki hedeflerinin 1 ay içerisinde yerdeki bir simidi alarak asabilecek bir robot geliştirmeyi planladıklarını söyledi. 10 farklı ilden 43 takımın katıldığı yarışmada “en yaratıcı takım” ödülünü kazanarak, 6-9 Nisan 2017 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan robotik yarışmasına katılmaya hak kazandıklarını ifade etti.

GÖKTÜRKLER takımının adınını uluslararası yarışmalar ile dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Özkan, geliştirmeyi düşündükleri robot için gerekli malzeme ve maddi zorluklar ile karşılaşmadan robotun tasarımını bitirerek Türkiye’yi Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil etmek istediklerini vurguladı.

AA

       

BENZER HABERLER