Akademik Personel | 26 Mart 2019, Salı

“Girişimci Üniversiteler” Kalkındıracak

“Girişimci Üniversiteler” Kalkındıracak
       

Düşük gelirli bölgelerde “Girişimci Üniversite” modelleri hayata geçirilecek ve üniversitelerin diğer iktisadi aktörlerle birlikte kalkınmayı sürükleyici rol oynamaları desteklenecek.

Kalkınma Bakanlığının koordinasyonunda hazırlanan Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi doğrultusunda üniversitelerin bulundukları bölgelere sağladıkları katkıların artırılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Bu kapsamda, üniversitelerin bulundukları şehirler ve bölgelerle bütünleşmesi sağlanacak, iktisadi, sosyal ve beşeri sermayeyi geliştirme yönündeki çabaları kuvvetlendirilecek.

Bölgelerin yenilik ve rekabet ihtiyaçları doğrultusunda üniversitelerin, bölümlerini ve programlarını dönüştürmeleri, yeni programlar tasarlamaları teşvik edilecek. Özellikle düşük gelirli bölgelerde “Girişimci Üniversite” modelleri hayata geçirilecek, diğer iktisadi aktörlerle birlikte kalkınmayı sürükleyici rol oynamaları desteklenecek.

– Üniversitelerin kalkınma ajanslarıyla ilişkileri güçlendirilecek

Üniversitelerin sahip oldukları araştırma imkanlarının ortaklığa dayalı model çerçevesinde bölgedeki özel sektör ve kamu kurumları tarafından etkin ve tam zamanlı kullanımı sağlanacak.

Düşük gelirli bölgelerde yer alan üniversiteler arasında bölgesel ve yerel kalkınma amaçlı işbirliklerinin ve ortak projelerin uygulanması desteklenecek.

Üniversitelerdeki bölgesel kalkınmaya yönelik merkezler arasında ağ oluşumu teşvik edilecek. Üniversitelerin kalkınma ajanslarıyla ilişkileri güçlendirilecek, yerel ve bölgesel kalkınma potansiyelinin tespiti ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalarda bölge üniversitelerine öncelik verilecek.

Kaynak: AA

       

BENZER HABERLER