Akan Haber

Gezi’de Akademisyen Döven 9 Polise Dava Açıldı

Gezi Parkı gösterilerinin devamında, 13 Temmuz 2013’te Taksim’de yapılan ‘Torba Yasa’ protestosu sırasında dövülerek gözaltına alınan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Eralp Osman Erden’in şikayeti üzerine dokuz polis hakkında ‘zor kullanma yetkisini aşarak, basit yaralama’ iddiasıyla dava açıldı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Doç. Erden ve beş mağdurun şikayeti üzerine ilkin “polise taş ve sopalarla saldırdıkları ve polisin orantılı güç kullandığı” iddiası üzerine kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Erden’in avukatı Ramazan Demir’in itirazı üzerine Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi, “kamera kayıtları ve bilirkişi raporlarına göre taş ve sopalarla saldırıldığına dair delil bulunmadığı” gerekçesiyle bu kararı kaldırdı ve böylece, dokuz polis hakkında iddianame düzenlendi. İlk duruşma, 12 Haziran’da görülecek. Erden’in avukatı Ramazan Demir, bu dava ile polisleri korumaya yönelik cezasızlık halinin son bulduğunu ifade ederken, aslında suçun işkence kapsamında ele alınması gerektiğini vurguladı. Bu nedenle, ilk duruşmada mahkemeden, işkence suçu nedeniyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır cezaya göndermesini isteyeceklerini anlattı.

Olay nasıl gerçekleşmişti?

TMMOB’un denetim yetkilerini azaltan ‘Torba Yasa’yı protesto için geçen yıl 13 Temmuz’da Taksim’de yapılan basın açıklamasına polis müdahale etmişti. Polislerce dövülen, başı şişip dudağı patlayan Yrd. Doç. Dr. Eralp Osman Erden, kanlar içinde gözaltına alındı. Aynı gün Erden’in yanı sıra beş kişi daha polis tarafından tartaklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Erden ve diğer mağdurların suç duyurusu sonrası açtığı soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Kararda, “Eylemcilerin polise taş ve sopalarla saldırdıkları ve polisin orantılı güç kullandığı” iddiası üzerine koğuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Doç. Erden’in avukatı Ramazan Demir, bu karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi, “kamera kayıtları ve bilirkişi raporlarına göre taş ve sopalarla saldırıldığına dair delil bulunmadığı” için 7 Ocak 2014’te kararı kaldırdı. Bu karar üzerine dokuz polis hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 86. maddesi gereğince ‘basit yaralama’ suçundan 21 Şubat’ta dava açıldı. Duruşma için 12 Haziran‘a gün verildi.

Kaynak: Radikal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu