Kültür-Sanat

Genç Sinemacılar Yetişecek

Sinema Müzesi’nde bulunan Yeşilçam ekipmanlarıyla genç sinemacılar yetiştirecek.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası, yönetmen Behlül Dal adına açılan Sinema Müzesi’nde genç sinemacılar yetişecek. Müze Müdürü Hatice Ural Kavgacı, sinema müzesinin Altın Portakal Film Festivali’nin 50. yılını taçlandırmak için kurulduğunu söyledi. Behlül Dal’ın arşivinden çıkarılan ve Türk sinemasına emek vermiş pek çok kişinin kullandığı ekipmanların sergilendiği müzeyi 5 Ekim’de açtıklarını ifade eden Kavgacı, müzeyi açıldığı günden bu yana yaklaşık 3 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

MÜZEDE ÖZEL EKİPMANLAR SERGİLENİYOR

Kavgacı, müzeyi ziyaret edenlerin, Yeşilçam’da geçmişten bugüne kullanılan sinema ekipmanlarını yakından görme şansı bulduklarına değinerek, şöyle konuştu: “Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda gibi sanatçıların imzalarının yer aldığı dublaj masası büyük beğeni topluyor. O dönem filmler sessiz çekildiği için efektler sonradan dışarıdan ekleniyordu. Seslendirme için gerekli bütün materyaller sergileniyor. Safa Önal’ın 400 senaryosunu yazdığı daktilo ve patenti Türklere ait nadir ürünlerden olan Turgut Ören’in film kopyalama makinesi sinemaseverlerden büyük ilgi görüyor.”

Haşim İşcan Mahallesi’nde iki katlı tarihi konakta 4 ay önce hizmete giren Behlül Dal Sinema Müzesi’nde, yönetmenin İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılan kurmalı kamerası da bulunuyor.

Kaynak: TRT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu