Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Genç Akademisyenler AB İle İlgili Çalışmaya Teşvik Edilmeli

Genç Akademisyenler AB İle İlgili Çalışmaya Teşvik Edilmeli
       

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, AB ile ilgili alanlarda ne kadar çok genç akademisyen çalışmaya teşvik edilirse, Türkiye’deki bilgi birikimi ve akademik çalışmaların o kadar artacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Bakanlığı’nda düzenlenen kahvaltıda Jean Monnet Kürsüsü başkanlarını ağırladı. Jean Monnet bursuyla ilgili bilgi veren Bozkır, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Avrupa Birliği alanında çalışan birçok akademisyenle bir araya gelen Bozkır, Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan üniversitelerimizin, Avrupa Birliği üyelik sürecimizdeki rollerinin artırılmasını öncelikli olarak hedefliyoruz” dedi.
Bozkır konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu doğrultuda kasım ayında kamuoyuyla paylaştığımız Yeni Avrupa Birliği Gelişim Stratejisi kapsamında dinamik ve yenilikçi yapılarıyla üniversitelerimize birincil ve önemli paydaşlarımız arasında yer verdik. Strateji, hem Türkiye hem Avrupa Birliği kanadında Avrupa Birliği’ne ait tartışmaların niteliğini artırmak, bilimsel gerçekler temelinde yapılmasını sağlamak, hareketliliği teşvik etmek ve üniversitelerin dinamizmini AB sürecine dahil etmek bakımından önem arz etmektedir.”

Bakan Bozkır, Avrupa Birliği ile ilgili alanlarda ne kadar çok genç akademisyen çalışmaya teşvik edilirse Türkiye’deki bilgi birikimi ve akademik çalışmaların, o kadar artacağını söyledi.

Üniversitelerde yürütülen Jean Monnet faaliyetlerinin Türkiye’deki AB çalışmalarının niteliğini artırmak ve bu alandaki tartışmaların bilimsel gerçekler temelinde yapılmasını sağlamak amacıyla etkin bir şekilde hizmet ettiğinin altını çizen Bozkır, akademisyenlerin Jean Monnet Kürsüsü kapsamında yürüttüğü çalışmaların, yetiştirdiği öğrencilerin, AB ilkeleriyle kurduğu yeni bağların ve gerçekleştirilen yaygınlaştırma faaliyetlerinin Türkiye’nin üyelik sürecine önemli katkılar sağladığına dikkati çekti.

Volkan Bozkır, akademisyenlerin öncülüğünde AB sürecinde üniversitelerin daha etkin aktörler haline geleceğini ve bunun üyelik açısından önemli bir aşama olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER