Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Listesinde 8 Türk Üniversitesi

3 Aralık 2014
Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Listesinde 8 Türk Üniversitesi
       

İngiltere’de yüksek öğrenimle ilgili yayınlanan “Times Higher Education (THE)” isimli haftalık derginin “BRICS ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler” listesinde, Türkiye’den 8 üniversite yer aldı.

Derginin bu yıl ikinci kez yayınladığı sıralamaya göre, dünyanın gelişen 17 ekonomisinden üniversiteler ile Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin üniversitelerinin de yer aldığı sıralamada liste başını Çin’in Pekin Üniversitesi çekerken, yine Çin’deki Tsinghua Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. Geçen yıl listede dokuzuncu sırada bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ise bu yıl üçüncü sıraya yerleşti.

En iyi 100 üniversite sıralamasında ODTÜ’yü takiben Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi 7’inci, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 8’inci, Sabancı Üniversitesi 15’inci, Bilkent Üniversitesi 19’uncu, Koç Üniversitesi 29’uncu, İstanbul Üniversitesi 51’inci ve Hacettepe Üniversitesi 82’nci sırada yer aldı. Sabancı Üniversitesi ayrıca listeye ilk kez girmiş oldu.

THE Ranking

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türkiye’nin listedeki yerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye bu yıl en güçlü performans sergileyen ülkeler arasında yerini aldı. Türkiye’de son 10 yılda araştırmaya yönelik büyük harcamaların artmasının bu sıralamada etkisi olurken, üniversitelere tahsis edilen fonun paylaştırılmasındaki rekabetin yükselişe geçmesi de standartların yukarıya çekilmesine yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı