Akademik Personel | 29 Ocak 2021, Cuma

‘Gelecekte Eğitim’ Projesi Tanıtım Toplantısı

‘Gelecekte Eğitim’ Projesi Tanıtım Toplantısı
       

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile İntel arasında geçtiğimiz yıl imzalanan “Gelecekte Eğitim” projesi kapsamında, 3 yılda İstanbul genelinde 120 bin öğretmen, 20 bin öğrenci ve 36 bin veliye eğitim verilecek.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muamer Yıldıztoplantıda yaptığı konuşmada, eğitim paydaşlarına doğru imkanlar sağlanabilirse, interneti ve teknolojiyi bilinçli bir şekilde kendi gelişimleri ve nitelikli mesleki paylaşımları için kullanacaklarını bildiklerini ifade etti.

Intel Türkiye ile işbirliği yaparak, öğretmenlerden öğrenci ve velilere kadar, eğitimin tüm paydaşlarına dokunabilecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Yıldız, “Önümüzdeki yıllarda artan bir ivme ile çevrim içi ortama dahil olacak öğretmenlerimiz, sürekli mesleki gelişim ilkeleri çerçevesinde günümüzde teknolojik, pedagojik alan bilgisi şeklinde ifade edilen mesleki yeterliliklerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi ile ortaya koyduğu, teknolojinin eğitim-öğretim süreçlerinde etkin bir araç olarak kullanılması vizyonunun devamı olarak, öğretmenlerin bu sürece uyumunu kolaylaştıran çalışmalar yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Yıldız, işbirliği kapsamında Intel’in 10 yıldır Avrupa’nın farklı şehirlerinde düzenlediği, kamu-özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının eğitim alanındaki vizyonlarını paylaştıkları, pedagoji, teknoloji, politika ve yeni eğilimlere odaklı uluslararası Intel Eğitim Zirvesi’nin 2014 yılında İstanbul’da yapılacağını da ifade etti.

Geleceğin Üniversiteleri: Mikro Üniversiteler

 

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren de, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliğinden duydukları mutluluğu dile getirerek, “Intel olarak uzun yıllardır Türkiye’de eğitime destek veriyoruz. Türkiye’de teknolojiyi verimli bir şekilde kullanan nesillerin yetişmesi için kamu kurumlarıyla omuz omuza çalışmalar gerçekleştirmek bizim için çok değerli. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yaptığımız işbirliği, bu açıdan bizim için ayrı bir önem taşıyor. Türkiye’nin en büyük potansiyeli olan gençlerin, girişimci ruhunu teknolojiyle besleyecek her türlü projede destek vermeye devam edecek, öğretmen, öğrenci ve veliler arasında eğitimde teknoloji kullanımı hakkında farkındalığın artırılması ve teknoloji kullanımının yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

– Gelecekte Eğitim Projesi

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Intel arasında geçtiğimiz yıl imzalanan projeyle, eğitmen eğitimleri kapsamında bugüne kadar “Intel Öğretmen Programı Temel Bileşenleri” eğitimi için 102, “Öğrenme Süreci Tasarımı” eğitimi için 66, “Intel Öğrenci Programı Teknoloji ve Girişimcilik” temasında 40 ve kadın velilere yönelik düzenlenecek olan “Kadın ve Teknoloji” temasında 24 öğretmene eğitim verildi.

Eğitimleri tamamlanan 232 kişilik eğitmen kadrosu, hem İstanbul’daki diğer meslektaşlarının mesleki eğitimlerine katkıda bulunacak, hem de öğrenci ve velilere teknoloji kullanımı ve girişimcilik konusunda farkındalık yaratmaya yönelik eğitimler verecek.

Gelecekte Eğitim Projesi kapsamında 2014 yılı sonuna kadar 10 bin öğretmenin, “Temel Bileşenler”, “Bire Bir Öğrenme”, “Tabletli Sınıflarda Eğitim” gibi farklı alanlarda eğitilmesi hedefleniyor. Proje ile Türkiye’de ilk defa öğretmenlere tabletli sınıflarda etkili ders işleme ve farklı branş öğretmenleri ile bir araya gelerek, yenilikçi yöntem ve stratejilerle ortak ders süreçleri ve ünite planları tasarlama ve uygulama konularında eğitim verilecek. Akademik olarak desteklenen ve öğretmenler tarafından sınıfta uygulanarak düzenlenmiş öğrenme süreçleri de, İstanbul’da görev yapan tüm öğretmenlerle ilk defa çevrim içi bir platform üzerinden paylaşılacak. 2014 sonuna kadar Teknoloji ve Girişimcilik Programı kapsamında bin 800 öğrenciye, Kadın ve Teknoloji Programı kapsamında da bin 200 veliye eğitim vererek, öğrenci ve veliler arasında girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak da amaçlar arasında yer alıyor.

Öğretmenler için düzenlenecek eğitimler, mahalli hizmet içi eğitimler aracılığı ile yapılacak. Hizmet içi eğitimler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından duyurulacak. Başvuran gönüllü öğretmenlerden oluşacak gruplara eğitimler verilecek. Hayat boyu öğrenme çalışmaları kapsamında öğrenci ve velilere yönelik eğitimler de, yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçelerde yapılacak. Gelen başvurular doğrultusunda gruplar oluşturulacak ve eğitimler elektronik içerikler aracılığıyla.

Projede uzun vadeli hedef, 3 yıl sonunda 120 bin öğretmen, yaklaşık 20 bin öğrenci ve 36 bin veliye eğitim verilmesi olarak belirlendi.

Kaynak: Memurlar.net

       

Kolay Hobiler