Akademik Personel | 18 Eylül 2020, Cuma

“Gaziantep’te Üniversite Sayısı 4’e Yükseldi”

“Gaziantep’te Üniversite Sayısı 4’e Yükseldi”
       
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gaziantep’te üniversite sayımız 1’den 4’e yükseldi. Ben inanıyorum ki, bu ileride çok önemli bir ihracat kaynağı olacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Kanser Eğitim Tarama Merkezi’nin (KETEM) açılışına katılan Bakan Şimşek, Gaziantep’in sağlık alanında iyi bir noktada olduğunu belirtti.

Merkezi hükümetin görevi olan konularda önayak oldukları ve böyle önemli bir merkezin kente kazandırılması konusunda yoğun çaba gösteren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i kutladığını dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:

“Aslında Gaziantep sağlık konusunda iyi bir noktada fakat biz önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Gaziantep’i özellikle sadece Türkiye’nin veya Güneydoğu’nun değil bütün Ortadoğu’nun en büyük sağlık üssü yapma noktasında adımlar atıyoruz. Bu adımların başında çok büyük bir şehir hastanesi projesi geliyor. İhalesi yapıldı, yeri belirlendi. İnşallah yakında bu proje hızlanır, tam bin 875 yataklı, hakikaten Türkiye’nin en büyük hastanelerinden olacak. Sağlık Bakanımızla da görüştüm, özellikle Şahinkaya’da 300 yataklı hastanenin yapılması yine Şehitkamil’deki 25 Aralık Devlet Hastanesinin kapasitesinin 300 yatak daha arttırılması konusunda talebimizi olumlu karşıladılar.”

Gaziantep’in önemli bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Şimşek, şehrin, Türkiye’nin can damarı olduğunu kaydetti.

Gaziantep’i sadece mal ihracatında, mal üretiminde değil, hizmet ihracatında da ön planda tutmak istediklerini ifade eden Şimşek, “Gaziantep’te üniversite sayımız 1’den 4’e yükseldi. Ben inanıyorum ki, bu ileride çok önemli bir ihracat kaynağı olacak. Yurt dışından öğrenciler gelecek burada okuyacak ve Gaziantep kazanacak. Bizim öğrenci sayımız 10 binden 56 bine çıkmış durumda. Eğitimde de çok önemli bir kapasiteye kavuşmuş durumda” diye konuştu.

Açılışın ardından merkezi gezerek bilgi alan Maliye Bakanı Şimşek, 4. Organize Sanayi Bölgesindeki bir makarna fabrikasını ziyaret etti.

Şimşek, bir süre sohbet ettiği işçilerle öğle yemeği yedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.