Bilim-TeknolojiSlayt Haber

Gaün’ün Akademik Performansı Göz Kamaştırıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan ve bu konuda Türkiye’nin en önemli referans kuruluşu olan URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuarı’nın ‘Üniversiteler 2013 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralaması’ listesinde, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), tıp fakültesi bulunan devlet üniversiteleri arasında; Selçuk Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile birlikte en yüksek 4. puan aralığında ve 9. sırada yer alma başarısını gösterdi.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan ve bu konuda Türkiye’nin en önemli referans kuruluşu olan URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuarı’nın ‘Üniversiteler 2013 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralaması’ listesinde,Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), tıp fakültesi bulunan devlet üniversiteleri arasında;Selçuk Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile birlikte en yüksek 4. puan aralığında ve 9. sırada yer alma başarısını gösterdi.

Akademik performansındaki yükselişiyle dikkatleri üzerinde toplayan GAÜN, URAP tarafından hesaplanan bu güncel akademik performans ve kalitesiyle adını tüm devlet üniversiteleri arasında 14. sıraya, tüm üniversiteler arasında ise 17. sıraya yazdırdı. GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Butik değil, kaliteli büyüyen üniversite olan GAÜN’ün başarı sıralamasındaki yeri tesadüf değildir” dedi.

URAP’ın akademik kalitenin ölçümüne odaklanarak yaptığı bu değerlendirmenin önemine işaret eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GAÜN’ün son yıllardaki değerlendirmelerde performansının giderek yükseldiğini ve sıralamada üst sıralara tırmandığını vurguladı. URAP’ın 2013 akademik performans değerlendirmesinde,Gaziantep Üniversitesi’nin 96 devlet üniversitesi arasında, 614,97 puanla 14. sırada yer aldığını açıklayan Coşkun, bu değerlendirmede Gaziantep Üniversitesi’nin birçok öne çıkan üniversitenin de aralarında bulunduğu 82 üniversiteyi geride bıraktığına işaret etti.

Rektör Prof. Dr. Coşkun, özel sektör ve devlete ait 125 üniversitenin performansının değerlendirildiği listede ise Gaziantep Üniversitesi’nin 61 puanla 17. sırada yer almasının önemli bir başarı olduğunu vurgulayarak, “Bu sıralamada ise, Gaziantep Üniversitesi; 108 üniversiteden daha iyi akademik performans gösterdi. Tıp Fakültesi bulunan devlet üniversiteleri sırlamasında üniversitemizin 9. sırada kendisine yer bulması ise gerçekten takdire şayan bir başarıdır” diye konuştu.

BU BAŞARI TESADÜFİ DEĞİL

Gaziantep Üniversitesi’nin akademik performansındaki bu yükselişin tesadüfi olmadığını belirten Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, 2008’de 5 olan fakülte sayısının şu anda 15’e, 11 olan araştırma merkezi sayısının 19’a, 3 olan enstitü sayısının 4’e yükseltilerek araştırma-geliştirme için gerekli fiziki altyapının geliştirildiğine işaret etti. 2008’de 374 olan lisansüstü öğrenci sayısının bugün 3 binleri aştığını belirtti.

2008’de 104 olan profesör sayısının bugün 152, 73 olan doçent sayısının ise 109’u bulduğunu, Gaziantep Üniversitesi’nin bugün sayısı bin 400’e yaklaşan bir bilim ordusuna sahip olduğunu vurgulayan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “URAP değerlendirmelerde üniversitelerin makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı vb gibi ölçütlere göre sıralama yapıyor. URAP gibi ciddi bir kuruluşun hazırladığı akademik kalite sıralama listesinde üst sıralarda yer almak, her geçen yıl zirveyi zorlamak çok güzel. Gaziantep Üniversitesi’nin akademisyen ordusunun başarıları, bizi daha üst sıralara taşıyacaktır, buna yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu