Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

Fullbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu

17 Eylül 2014
Fullbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu
       

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2015-2016 akademik yılında Amerikan üniversitelerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geçim ve araştırma masrafları, sağlık sigortası ile gidiş-dönüş yol parasını karşılamaktadır.

Doktora Sonrası Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, başvuru tarihinden bir yıl sonra başlarlar. Araştırmanın akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken Ağustos 2015, en geç Şubat 2016′ da bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.

Doktora Sonrası Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.

Doktora Sonrası Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 12 aya kadar olan bir süre ile verilir. Bursun ne kadar süre ile verileceğine karar verilirken sunulan projenin ihtiyacı ve Programın finansal durumu göz önüne alınacaktır. Başvuru sırasında istenilen burs süresinin tamamı onaylanmayıp, jüri kararına göre, proje istenilenden daha kısa süre için desteklenebilir.

Akademikpersonel.org’da Bulunan Diğer Burs Fırsatları

Burs karşılıksızdır. Ancak, burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilmesi ve yayınların Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.

Doktora Sonrası Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri zorunluluğu vardır.

Başvuru Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Green Card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar başvuramazlar.

Başvuru tarihinde en az üç yıllık doktor ünvanına sahip olmak gereklidir.

Başvuru yapabilmek için bir yaş sınırı yoktur.

Amerikan üniversitelerinde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek gereklidir.

Bir proje tasarlamış olma zorunluluğu vardır. Projenin, Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonucun alana katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve tamamlanması için uygun araştırma ortamının ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.

Başvuru döneminde, ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.

Bursiyerlerin ABD’deki çalışmalarına Fulbright Bursu ile başlamaları gerekmektedir.

Öğrenim, araştırma ve inceleme amacıyla ABD’de 6 ay veya daha fazla süreyle kalanların bursa başvurabilmeleri için, yurda kesin dönüş tarihinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 3 yıl geçirmiş olmaları gereklidir; ancak; daha önce Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursundan yararlanmış olanlar, yurda kesin dönüş tarihlerinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 5 yıl geçmeden bursa tekrar başvuramazlar.

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık, Hemşirelik ve Psikoloji dallarında klinik araştırma niteliğindeki projelerin desteklenmesi mümkün olamamaktadır.

Tıp doktorları uzmanlıklarını bitirdikten 3 yıl sonra Bursumuza başvurabilirler. Doktoralarını ABD’de yapmış olanların bursa başvurabilmeleri için Türkiye’ye kesin dönüş tarihinden itibaren en az 5 yıl geçmiş olması şarttır.

Detaylı Bilgi İçin Fullbright Türkiye anasayfasını ziyaret edebilirsiniz.

       

BENZER HABERLER