Akademik Personel | 19 Aralık 2020, Cumartesi

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvuruları Başladı

22 Ağustos 2019
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvuruları Başladı
       

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvuruları Başladı.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2020-2021 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen ve doktora programlarını tamamlamış genç akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2020-2021 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde araştırma yapmak isteyen ve doktora programlarını tamamlamış genç akademisyenlere yönelik araştırma bursu ile ilgili tüm detaylar haberimizin devamında;

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Detayları:

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2020-2021 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen ve doktora programlarını tamamlamış genç akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.
Programın amacı, genç akademisyenlerin, ABD’de kendi alanlarında uzmanlaşmış öğretim üyelerinin deneyimlerinden faydalanarak doktora sonrası araştırma yapmalarına imkan tanımak ve iki ülke akademisyenleri arasındaki bilimsel etkileşimi artırmaktır.
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu, ABD’de burs süresince yaşam masrafları, profesyonel gelişim katkısı, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ve gidiş-dönüş yol masrafını kapsamaktadır.
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursuna seçilen kişilerin, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2020-2021 akademik yılı Güz dönemi içerisinde başlamaları zorunludur. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması gerekmektedir; burs bir başka akademik yıla ertelenemez. Bursun süresi bir akademik yıldır (ortalama 9 ay).
Burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi ve birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi araştırmacıdan beklenir.
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir.

 

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvuru Koşulları:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olan adaylar bursa başvuramaz.
Başvuru tarihinde kişilerin doktora tez savunmalarını başarı ile tamamlamış olmaları ve bunu belgeleyebilmeleri gerekmektedir.
Doktora eğitimini son 5 yıl içerisinde tamamlamış kişiler bursa başvurabilirler. (Son 5 yıldan daha önce doktora derecesi almış kişiler Fulbright Akademik Araştırma Bursu’na başvurabilirler.)
ABD’deki üniversitelerde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek ve bunu belgelendirmek gereklidir. İngilizce dil sınavı puanı şartı için lütfen “Nasıl Başvurabilirim?” sekmesinde yer alan 8. maddeye bakınız.
Adayların bir araştırma önerisi tasarlamaları gerekmektedir. Projenin Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonuçların alana katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve projenin tamamlanması için uygun araştırma ortamının ancak ABD’de bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.
Başvuru döneminde, ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek/araştırma yapmak üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.
Bursa başvuru tarihine kadar son 5 sene içerisinde, öğrenim, araştırma ve çalışma amacıyla ABD’de bir akademik yıl (9 ay) veya daha fazla süreyle kalanların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilmez
Bursa başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar) bursa başvuramaz.
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında araştırma yapmak isteyenler bursa başvuramazlar. Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.
Tıp doktorları, uzmanlıklarını bitirdikten sonraki 5 yıl içerisinde bursa başvurabilirler.

 

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Son Başvuru Tarihi:

2020-2021 akademik yılı Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 7 Ekim 2019 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 9 Ekim 2019 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 7 Ekim 2019 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir.

Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 9 Ekim 2019 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir. Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir: Öncelikle Slate sisteminde bir hesap oluşturmanız ve online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

1. Başvuru formu: Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursuna başvuru formu online sistemden doldurulmaktadır. Sayfanın üst kısmında yer alan “Başvuru” bölümünden erişebileceğiniz Slate başvuru sisteminde, “Create an account” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Kurumsal/üniversite e-posta adresi yerine üniversal bir e-posta adresi (gmail, hotmail, yahoo, vb.) kullanılması tavsiye edilmektedir. Başvuru sistemine farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür. Başvuru online sistemden gönderildikten (submit) sonra başvuru formunun çıktısı alınıp başvuru paketine eklenmelidir.

ÖNEMLİ: Burs programı olarak “Fulbright Visiting Scholar Program”; burs kategorisinde ise, online başvuru formunun “Country Information” sayfasında “Postdoctoral Program” opsiyonu seçilmelidir.

2. Araştırma Projesi (Project Statement) Başvuruda bulunan kişiler, araştırma projelerini İngilizce olarak çok ayrıntılı bir şekilde açıklamalı ve bu araştırma kapsamında şimdiye kadar neler yaptıklarını, çalışmanın aşamalarını, hangi aşamada neler yapacaklarını ve bu araştırmayı ABD’de ne şekilde yürüteceklerini belirtmelidir.

Araştırma önerisinin, başvuru formundaki “Project Proposal” kısmına yüklenmesi gereklidir. “Project Proposal” sayfasında burs kategorisi “Teaching/Research” olarak seçilmelidir.

Araştırma projesi en fazla 5 sayfa olmalı ve 3500 kelimeyi geçmemelidir.

3. İngilizce Özgeçmiş (CV)

Başvuruda bulunan kişilerin, varsa akademik yayınlarını CV’lerine eklemeleri beklenmektedir.

4. Davet Mektubu (Letter of Invitation)

Başvuru sırasında, ABD’de araştırma yapılmak istenen kurumdan davet mektubu almış olmak gerekli değildir. Ancak davet aldığınız kurumlar var ise, davet mektubunuzu başvurunuza ekleyebilirsiniz. Başvuru formunda iletişime geçtiğiniz ya da geçmeyi düşündüğünüz kurumları listeleyiniz.

5. Kaynakça (Bibliography)

Araştırma önerinizi hazırlarken kullandığınız kaynakların listesini ekleyiniz.

6. Diploma: Doktora diplomanızın üniversiteden/noterden onaylı kopyası veya tez savunmasının başarıyla gerçekleştiğine dair üniversiteden/noterden resmi onaylı belge gerekmektedir.

7. Doktora Tez Araştırması: Doktora tezinizin basılı bir kopyası başvuru paketine eklenmelidir.

8. TOEFL veya IELTS Sınav Sonuç Belgesi: Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi gereklidir. Bunu belgelemek için TOEFL iBT skorunun en az 75 veya IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir. Sınav sonuç belgenizin orijinalini ya da resmi onaylı bir kopyasını başvuru paketinize eklemeniz gerekmektedir. Fotokopi olan sonuç belgeleri kabul edilmemektedir.

Eğer TOEFL veya IELTS sınavlarına yeni kayıt yaptıracaksanız;

TOEFL iBT sınavı için B126 kurum kodumuzu kullanarak,
IELTS sınavı için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçerek,
resmi sınav sonucunuzu Komisyonumuza yönlendirebilirsiniz.

Eğer orijinal sonuç belgesi yerine kurum kodumuzu kullanarak bize sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine sınav tarihinizi belirten bir dilekçe ekleyiniz. Sınava bursa son başvuru tarihinden önce girmiş olmanız gerekmektedir.

Daha önce girilen sınavlar için sınav sonuç belgelerinin son başvuru tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir (TOEFL ve IELTS sınavlarının 2 sene geçerliliği bulunmaktadır).

Hâlihazırda elinizde olan geçerli sonuç belgenizi taratarak Komisyonumuza e-posta ile iletmeniz halinde ([email protected]), belgenizin doğruluğunu kontrol ettirip “aslı gibidir” onayı alabilirsiniz.

Doktora eğitimlerini ABD, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada veya Yeni Zelanda’da tamamlamış ya da eğitim dili İngilizce olan bir üniversite veya bölümde öğretim üyesi olan kişilerden İngilizce sınav sonuç belgesi talep edilmemektedir. Lütfen başvuru paketinize bunu belirten bir dilekçe ekleyiniz.

9. Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanının her iki yönlü fotokopisi gereklidir..

10. Referans Mektupları : Başvuru sahibi 3 adet İngilizce yazılmış referans mektubu almalıdır. Referans mektuplarından biri mutlaka doktora tez danışmanından alınmalıdır. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir:

Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi, referans mektubu formunu Slate başvuru sistemi aracılığıyla Internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formunuzu doldururken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir. Referans verecek kişinin kurumsal e-posta adresi yerine üniversal e-posta adresi (gmail, hotmail, yahoo uzantılı) kullanılması tavsiye edilmektedir.
Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarınızı elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır.
Bu iki formatın dışında bir formatta hazırlanmış referans mektupları Fulbright başvurularında hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

11. Bir adet fotoğraf (arka yüzüne ad-soyad yazılması tavsiye edilir.)

Slate online başvuru formunda bulunan aşağıdaki belgeler, başvuru aşamasında istenmemektedir, ancak seçim aşamasından sonra gerekli olacaktır.

Finansal Destek (Financial Support/Budget)
Pasaport (Passport)
Kurumunuzdan İzin Yazısı (Letter of Support From Home Institution)

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez. Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol listesini indiriniz.

Başvurunuzun uygunluğu ile ilgili sorularınızı, sürecinizin sağlıklı ilerleyebilmesi için, başvuru sürecini tamamlamadan önce Eğitim Danışmanlığı Birimimiz ile görüşmeniz tavsiye edilir ([email protected], [email protected]).

 

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu Başvuru Süreci:

Başvuruların değerlendirilme süreci Ekim-Aralık 2019 tarihleri içerisinde gerçekleştirilecektir.

Başvuru evraklarının değerlendirilmesi sonrasında, mülakatlara çağrılacak adaylar belirlenecektir.

Başvuru yapan her bir adaya başvuru durumları ile ilgili geri bildirimler e-posta aracılığı ile değerlendirme süreci sonunda yapılacaktır.

Bursa aday gösterilen kişilere yönelik, adaylık süreci detaylarının paylaşılacağı ve katılımın zorunlu olduğu bir toplantı düzenlenecektir.

 

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu başvuruları için; fulbright.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

       

Kolay Hobiler