Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Fransa’dan Özçekim Çubuklarına Yasak Geldi

14 Mart 2015
Fransa’dan Özçekim Çubuklarına Yasak Geldi
       

Selfie yani özçekim çubuklarına Avrupa’daki ilk yasak Fransa’dan geldi. Paris’teki Versailles Sarayı’nı ziyaret edenler bu çubukları kullanamayacak.

Fotoğraf makinesi ya da cep telefonuyla daha uzak mesafelerden fotoğraf çekmeyi sağlayan teleskopik çubuklara dünyanın birçok müzesinden yasak haberleri gelmeye başladı. Bu müzelere Fransa’daki Versailles Sarayı da eklendi. 

Versailles Sarayı’nda Selfie çubuklarının kullanımı yasaklandı. Müzeden yapılan açıklamada bu çubukların değerli resim, heykel ve benzeri sanat eserlerine zarar verebileceği bilgisi verildi. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan sarayda bu tip çubuklar kullanılamayacak.

Paris’te bulunan  Versailles Sarayı ile başlayan bu yasağın şehirdeki diğer müze ve sanat eseri bulunan yerlere de genişlemesi bekleniyor. Şehirde Louvre gibi önemli eserlerin bulunduğu müzeler de yer alıyor. Paris’teki bu müzelere yılda ortalama 20 milyon ziyaretçi geliyor. 

Selfie çubuklarına Avrupa’daki ilk yasak olan Versailles Sarayı’ndaki bu durumun benzeri daha önce ABD’deki Smithsonian Enstitüsü müzelerinde ve Avustralya’da bazı büyük müzelerde de uygulanmaya başlamıştı. 

Kaynak: Al Jazeera

       

BENZER HABERLER