Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Fransa’da Burslu Yüksek Lisans İmkanı

2 Mayıs 2014
Fransa’da Burslu Yüksek Lisans İmkanı
       

Tıp, eczacılık, veteriner hekimlik, ziraat ve gıda mühendisliği, biyoloji ve benzeri diğer sağlık bilimleri alanlarında Fransa’da Burslu Yüksek Lisans İmkanı.

 

Geçmişte yaşanılan sağlık ve hastalık krizleri insan ve diğer canlılar arasında mikrop ve virüslerin küresel sınırlar tanımadan geçebildiğini gösteren örneklerle dolu. İnsanlar, hayvanlar ve hatta besin maddeleri arasında gerçekleşen etkileşimler, hastalıkların yayılmasında temel unsurlardan bir tanesi.

 

Günümüzde ise besin maddelerini ilgilendiren nutrisyonel ve ekonomik amaçlar çağımızın yönünü belirleyecek gibi gözüküyor. Tuzun azaltılması, besin güvenliğine verilen önemin artması ve besin ticaretinin kontrol altına alınması, insan ve hayvan etkileşiminin hijyenik olmasının sağlanması bunlardan bazıları. Ayrıca, yeni ürün geliştirme sistemlerinin geliştirilmesi ve kontrolü çağımızın önemli meseleleri arasında.

 

Belirtilen bu bilimsel kültüre sahip yeni profesyonellerin geliştirilmesi bilimin ve toplum sağlığının gelişimi için önem arz etmekte. İşte, Man-imal bursu, zirai besinlerin üretimi, insan-hayvan etkileşimi konularında ekonomik ve teknik gelişmelere hakim, disiplinlerarası çalışmaya açık; hem ulusal hem de uluslararası bakımdan fark yaratmak isteyen adaylara bu bakımdan büyük bir fırsat sunmakta.

 

Man-imal programı bilim adamları, doktor, eczacı, veteriner hekimlik, mühendis, ziraat, biyolog ve benzeri bütün sağlık bilimi çalışanlarına, yukarıda belirtilen konularda eğitim vermeyi ve yetiştirmeyi amaçlamakta.

 

Başvuru Kriterleri:

Başvuran adayların yukarıda belirtilmiş olan bilimsel alanlarda halihazırda en az bir sene lisansüstü eğitim almış olmaları gerekmektedir.

 

Bursun Kapsamı:

İki türlü burs bulunmaktadır. Burslardan ilki 10 ay boyunca verilecek olup aylık 200 Euro ile 600 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Diğer burs ise 12 ay sürecek olan çalışmalara verilecek olup aylık 200-500 Euro arasında bir tutar bursiyerlere ödenecektir.

 

Başvuruda Gerekli Olan Belgeler

 

Geçerli bir başvuru için resmi sertifikalar gerekmektedir.

Bunlar:

– Nüfus Cüzdanı ve Pasaportun fotokopisi

– Lisans ve lisansüstü diplomalarının ve transkriptlerinin İngilizce veya Fransızca’ya çevrilmiş kopyaları

– En son alınan diplomanın bağlı bulunduğu programın başkanından referans mektubu (Profesör, Program Direktörü)

– İngilizce yazılmış motivasyon mektubu

– En fazla iki sayfa olacak şekilde CV

 

Başvuru Zamanı:  

– 1. Sezon için: 02 Aralık 2013 – 21 Mart 2014. (Başvuru tarihi geçmiştir)

– 2. Sezon için:  24 Mart 2014 – 6 Haziran 2014

 

Detaylı Bilgi ve Başvuru için KURUMSAL WEB SAYFASINI ziyaret edebilirsiniz.

       

Kolay Hobiler