Akademik Personel | 05 Aralık 2020, Cumartesi

Fransa’da Doktora Sonrası Araştırma Bursu

21 Nisan 2014
Fransa’da Doktora Sonrası Araştırma Bursu
       

AgreenSkills (A) and AgreenSkills (A+), doktorasını yapmış, doktora sonrası 7-10 senesi araştırma deneyimi olan araştırmacılar için 12 aydan 36 aya kadar araştırma bursu vermektedir.

 

 A ve A+, tarım, gıda, doğa ve sağlık bilimlerinde doktora derecesine sahip üstün başarılı, bağımsız araştırmacılara burs imkanı vermektedir. Burslar herhangi spesifik bir konu gözetmeksizin bütün temel ve uygulamalı bilimler araştırmacılarına yönelik bir burs niteliğindedir. A ve A+ başta INRA ve Cirad olmak üzere araştırmacılara Fransız Zirai Yüksek Eğitim Enstitüleri’nde çalışma imkanı vermektedir.

Önemli bir bilgi olarak, AgreenSkills, 7 seneden daha az araştırma deneyimi olanlar için; AgreenSkills+ ise, 7 ile 10 sene arasında araştırma deneyimi olanlar içindir

Bursun Süresi:

 

A+: Bursun süresi maksimum 3 sene sürmektedir.

A  : Bursun süresi 1 ile 2 yıl arasındadır. Ayrıca, bursiyerler Fransa dışında bulunan bir enstitüde belirtilen zaman içerisinde 6 ile 24 ay arasında çalışma hakkına da sahiptir.

Başvuru Kriterleri:

Doktora derecesine sahip olmak (Ziyaretin gerçekleştiği anda)

A için 7 seneden daha az, A+ için 7 ile 10 sene arasında araştırma deneyimi olması

Son üç sene içerisinde Fransa’da 12 aydan fazla zaman geçirmemek (Fransa’da göreve başlayacağı tarih dikkate alınacaktır)

İngilizce veya Fransızca dillerinden herhangi birisinde yazma/konuşma becerisi

Hakemli veya disiplinler arası dergilerde en az bir yayının olması. (Ayrıca doktora sonrası iki seneden fazlaysa her iki sene için bir yayının olması)

A ve A+’nın araştırma alanı ile Avrupa Bilim ve Yeni Teknoloji Etik Standart kriteri “opinion24”’e uygun bir araştırma önerisinin olması.

Bursun Koşulları

Avrupa Birliği’nin de fonlamış olduğu A ve A+ araştırmacılara iyi olanaklar sunmakta. Bursun, aylık 3500 € (A) ile 5000 € (A+) ödeneği bulunmakta.

Ayrıca bursiyerlerin gereksinim gördüğü eğitim, mobil olmak vb. bütün unsurlar bursun tam miktarını belirlemekte.

Nasıl Başvurabilirim?

Bursiyer adayı doktora sonrası araştırma yapacağı laboratuvardan (A ve A+ ile ilişikli) kabul aldıktan sonra, başvurusunu ve araştırma önerisini online bir şekilde gönderecektir.

Başvuru Tarihleri:

Bir yılda iki defa başvurulmaktadır.

* 2014 senesi için 5 Mayıs ve 15 Kasım

Laboratuvarların Listesini Buradan Görebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için kurumsal web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Düzenleyen: Akademikpersonel.org

       

Kolay Hobiler