Akademik Personel | 17 Şubat 2019, Pazar

Fitch’in Türkiye Kredi Notu Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Fitch’in Türkiye Kredi Notu Piyasayı Nasıl Etkileyecek?
       

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’in piyasadaki beklentiler noktasında Türkiye için notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesini bir basamak aşağıya çekmesiyle not indiriminin piyasalara kısa süreli de olsa etki edeceği analistlerce açıklandı.

Fitch dün akşam piyasalar kapandıktan sonra Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB-‘den BB+ seviyesine düşürdü ve not görünümünü durağan seviyede olarak açıkladı.

Fitch Rating Türkiye’nin notunu 05.11.2012 tarihi ile yatırım yapılabilir seviyesine yükseltmiş, 19.08.2016’da ise not görünümünü negatife çekmiş ve not indirimi sinyali verilmişti.

Analistler Fitch Ratings’in bu kararının piyasalarda beklendiğini, son haftalarda fiyatlanmaya çalışıldığını bu nedenle etkisinin kısa süreli olacağını ifade ettiler. Mevcut olan not değişiklikliğinin ülke varlıkları üzerinde etkisinin mutlaka olacağının fakat piyasalarda beklenen not yükselebileceği beklentisinde olan etkilerin çok daha fazla olduğunu söylediler.

Analistler ayrıca ekonomi yönetiminin getireceği değişikliklerle piyasaların not artırımı beklentisinde olması piyasadaki devamı beraberinde getireceğini söyledi.

S&P Türkiye’nin Görünümünü Negatif Yönde Etkiledi

Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz’ın mevcut duruma ait açıklaması ise, Fitch’in notunun Moody’s ile aynı seviyeye geldiğini ve S&P,Türkiye’yi diğer kredi kuruluşlarına göre bir kademe daha aşağıda notlamış ve görünümünü olumsuzlaştırmıştır oldu.

Yılmaz, Fitch’in kredi notunu beklenen gibi bir kademe indirdiğini, Fitch yetkililerince bir hafta önce açıklanan risklerin piyasada bir etkisi gözlenmediğini söyledi.

Kararın Piyasalara Etkisi Sınırlı Olacaktır

Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, Fitch’in not indirimiyle 2013 yılından önceye dönüldüğünün altını çizdi.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasaya ‘unortodoks politikaları sonlandırıyoruz’ mesajı verdikten sonra en karışık politika içinde olmasıyla not indiriminin piyasalarca beklenilen bir şey olduğunu bu sebeple piyasalardaki etkisinin sınırlı olacağını söyledi.

AA

       

BENZER HABERLER