Akademik Personel | 04 Şubat 2021, Perşembe

Fırat Üniversitesi Rektörüne Yumruklu Saldırı

Fırat Üniversitesi Rektörüne Yumruklu Saldırı
       

Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, kampüste kola otomatı işleten bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Saldırı sırasında bir güvenlik görevlisi, başından bıçakla hafif yaralandı.

İddiaya göre, Fırat Üniversitesi Hastanesi poliklinikler girişinde kola otomatı işleten E.E, otomat etrafında genişletme yaparak kantin alanı oluşturmak istedi. Rektörlüğün söz konusu alanda genişletmeye izin vermemesi üzerine, dün saat 20.40 sıralarında Demirdağ’ın kampüsteki konutuna giden işletmeci, güvenlik görevlilerine ”Ben, Rektör’ün misafiriyim” diyerek kontrol noktasından geçti.

Demirdağ ile görüşmek isteyen E.E, konuta geldi. Kapının önüne çıkan Demirdağ ile E.E. arasında itişme yaşandı. İtişme sırasında, Rektör Demirdağ, yüzüne yumruk darbesi aldı. İşletmeci E.E, iddiaya göre, kendisini engellemeye çalışan güvenlik görevlilerine bıçak çekti. Güvenlik görevlisi Özcan Akyürek, arbede sırasında başından bıçakla hafif yaralandı. Akyürek, FÜ Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

İşletmeci E.E’nin polis ekiplerince gözaltına alındığı bildirildi.

– Rektör Demirdağ’ın açıklaması

Prof. Dr. Demirdağ, makamında düzenlediği basın toplantısında, söz konusu kişinin kampüste kantin talebinde bulunduğunu ve sürekli tehdit mesajları gönderdiğini söyledi.

Bu kişinin dün saat 20.40 sıralarında güvenlik görevlilerine ”Ben Rektör’ün misafiriyim” diyerek rektörlük konutu önüne geldiğini belirten Demirdağ, ”Kapıyı açtığımızda kendisiyle karşılaştım. Benzer şekilde görüşme talepleri oldu, ben de görüşmemizin mümkün olmadığını söyledim. Herhangi bir durum varsa ilgili makamlarla görüşmesini ilettim. Israrcı olarak aynı şekilde tehdit etmeye başladı. Biz, gelir gelmez güvenlikçilere, şahsın uzaklaştırılması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

E.E’nin uzaklaştırılması için güvenlik görevlilerinin konutun önüne geldiğini dile getiren Demirdağ, şunları söyledi:

“O arada bizi ve ailemizi tehdit edici saldırgan davranışlar içerisinde oldu. Bize ve güvenlikçi arkadaşlara bıçağını da çekerek fili saldırı teşebbüsünde bulundu. Güvenlik görevlisi arkadaşlar, şahsı etkisiz hale getirip güvenlik kulübesine götürdü ve polisi çağırıp gözaltına alınmasını sağladı. O esnada aramızda ufak tefek arbede yaşandı. Bıçağı, kemerinin yanında hazır duruyordu. O anda değil ama daha sonraki aşamada bıçağını çekerek saldırı teşebbüsünde bulunmuştur. Arbede sırasında bıçaklama değil de ufak tefek şeyler oldu. Suç duyurusunda bulunduk. Güvenlik görevlisi bir arkadaşımız başından bıçakla hafif şekilde yaralandı.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Kolay Hobiler